'شورای نگهبان دوم'؛ انتقاد مطهری از 'بدعت تازه در قانونگذاری' ایران

حق نشر عکس Aftab
Image caption علی مطهری در کنار مجسمه پدرش در "خانه موزه مطهری". او فرزند مرتضی مطهری از تئوریسین های نظام جمهوری اسلامی است که در ماه‎های اول انقلاب ترور شد

علی مطهری نائب رئیس مجلس ایران، از آنچه "بدعت تازه در مسیر قانونگذاری" ایران خوانده، انتقاد کرده است.

آقای مطهری به خبرگزاری ایرنا گفته: "اخیرا یک مرحله جدید در روند قانون‌گذاری کشور اضافه شده است و آن ورود هیاتی موسوم به 'هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام' در روند قانون‌گذاری مجلس است... ما دو شورای نگهبان پیدا کرده‌ایم که خلاف آشکار قانون اساسی است".

اشاره او به اقدام اخیر این هیات است که لوایح الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را در حالی که شورای نگهبان آن را مغایر قانون اساسی یا شرع ندانتسه، در اختیار دارد و در حال بررسی آن است. دولت جمهوری اسلامی ایران هم پیشتر از این اقدام تازه انتقاد کرده بود.

مطابق قانون اساسی ایران، شورای نگهبان باید مصوبات مجلس را برای مغایر نبودن با شرع اسلام و قانون اساسی بررسی کند.

آقای مطهری گفته در حال حاضر "مبنای سومی نیز برای انطباق مصوبات مجلس با آن اضافه شده است و مجمع تشخیص آن هم هیات نظارت است". اعضای هیات عالی نظارت از میان اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب می شوند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption علی مطهری نائب رئیس و علی لاریجانی رئیس مجلس ایران. این دو از اقوام یکدیگرند

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران وظیفه رهبر در قانون اساسی برای نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام را به یک هیات عالی به همین نام تفویض کرده است. این تفویض در زمان حیات اکبر هاشمی رفسنجانی صورت گرفت اما اعضای هیات در دوره جدید مجمع به ریاست محمود هاشمی شاهرودی انتخاب شدند و کار خود را به تازگی شروع کرده اند.

آقای مطهری گفته "قبول دارم که این هیات نظارت می‌تواند نظرات خود را درباره لوایح و طرح هایی که قرار است در مجلس مطرح شود از نظر انطباق بر سیاست های کلی به کمیسیون های مجلس ارائه کند اما تصمیم گیرنده، کمیسیون و در مرحله بعد صحن علنی مجلس است".

به گفته نائب رئیس مجلس، وجود دو شورای نگهبان "موجب تنزل جایگاه مجلس می‌شود... با این کارها مجلس را تبدیل به شیر بی‌یال و دم و اشکم می‌کنیم و فقط دکوری از آن باقی می‌ماند که به دنیا بگوییم ما هم مجلس و پارلمان و دموکراسی داریم".

آقای مطهری گفته مجلس باید از "کیان" خود در برابر این وضعیت "دفاع" کند. او قبلا هم از استقلال مجلس سخن گفته و به آنچه تبدیل مجلس به شاخه ای از دفتر رهبری خوانده بود، انتقاد داشت.

علی مطهری، فرزند مرتضی مطهری از تئوریسین های نظام جمهوری اسلامی ایران است که در ماه‎های اول پس از انقلاب ترور شد. علی لاریجانی، رئیس مجلس، داماد مرتضی مطهری است.