هر چهار وزیر پیشنهادی حسن روحانی رای آوردند

رضا رحمانی٬ محمد شریعتمداری٬ محمد اسلامی و فرهاد دژپسند

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

رضا رحمانی٬ محمد شریعتمداری٬ محمد اسلامی و فرهاد دژپسند (از راست به چپ) از نمایندگان مجلس رای اعتماد گرفتند

با پایان رای گیری مجلس برای وزرای پیشنهادی حسن روحانی رئیس جمهور ایران، هر چهار وزیر مورد نظر آقای روحانی موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان شدند.

در جلسات صبح و عصر امروز مجلس، به ترتیب صلاحیت فرهاد دژپسند، وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، محمد شریعتمداری، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد اسلامی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی و رضا رحمانی، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت بررسی شد.

با شمارش نهایی آرای نمایندگان، فرهاد دژپسند با ۲۰۰ رای موافق،‌۵۰ مخالف و‌ ۱۵ ممتنع وزیر امور اقتصادی و دارایی شد.

همچنین، محمد اسلامی با ۱۵۱ رای موافق، ۹۸ رای مخالف و ۸ رای ممتنع به وزارت راه و شهرسازی راه یافت.

محمد شریعتمداری نیز، با ۱۹۶ رای موافق، ‌۶۳ رای مخالف و ۵ رای ممتنع مسئولیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را بر عهده گرفت.

سرانجام رضا رحمانی، با ۲۰۳ رای موافق، ‌۴۹ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به وزارت صنعت، معدن و تجارت رفت.

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

رئیس جمهور ایران در جلسه امروز مجلس وضعیت ذخیره ارزی، کالاهای اساسی و اسکناس را مطلوب خواند

روحانی: مشکل لاینحل نداریم

رئیس دولت دوازدهم، امروز برای دفاع از این چهار نفر در جلسه رای اعتماد مجلس حاضر شد و درباره انتخاب آنها و مشکلاتش توضیح داد.

آقای روحانی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: "من به عنوان امین شما و امین مردم می‌گوییم هرکدام از وزرایی که معرفی کردم ده‌ها ساعت روی آنها فکر کردم. بعضی‌ها را به کار دعوت کردیم گفتند استخاره کردیم خوب نیامد".

رئیس جمهور ایران افزود برخی دیگر از افرادی که برای وزارت دعوت شده بودند "صدایشان لرزان بود و احساس کردم اراده لازم را ندارند".

حسن روحانی از وضعیت اقتصادی ایران را مناسب دانست و گفت: "رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری ما کاهش پیدا کرده اما اعلام می‌کنم هیچ زمانی در سال های گذشته ذخایر کالاهای اساسی ما تا این اندازه بالا نبوده است. ذخایر ارزی ما از کل ذخایر ارزی ما در ۵ سال گذشته بالاتر است. ذخایر اسکناس ما هم در وضعیت خوبی است، کشور ما مشکلات لاینحل ندارد".

منبع تصویر، Icana

توضیح تصویر،

آقای روحانی از برخی رسانه های خارج از ایران انتقاد کرد که "به دروغ می‌گویند ایران گرانترین کشوری است که مردم در آن زندگی می‌کنند"

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

حسن روحانی خطاب به نمایندگان مجلس تاکید کرد: "آنهایی که به مردم می‌گویند ما اَبَر تورم داریم یا نمی‌فهمند چه می‌گویند یا دروغ می‌گویند. این حرف از نظر اقتصادی هم درست نیست. روند صعودی تورم ادامه نخواهد داشت".

آقای روحانی با ضروری دانستن دریافت مالیات از همه شهروندان و نهادهای کشور گفت: "نمی‌توانیم در شرایط رکود مالیات‌ها را افزایش دهیم اما می‌توانیم آنهایی را که فرار مالیاتی دارند که یک عمل حرام شرعی است- به جاده درست برگردانیم".

در ارتباط با بحران صندوق های بازنشستگی، رئیس جمهور ایران اظهار داشت: "صندوق‌های ما از حالت صندوق خارج شده٬ همه صندوق‌های ما مشکل دارند تمام اقداماتی که وزیر سابق انجام داده باید مضاعف بشود که بتوانیم صندوق‌ها را احیا کنیم و مشکلاتی که تامین اجتماعی دارد که مثل مشکل بانک‌هاست، حل بشود".

موضوع صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی از مسئولیت های وزیر رفاه در ایران است.

حسن روحانی از برخی رسانه های خارج از ایران انتقاد کرد که "به دروغ می‌گویند ایران گرانترین کشوری است که مردم در آن زندگی می‌کنند"و افزود: "من از مردم ایران می‌پرسم در برابر تبلیغات آمریکا و صهیونیست‌ها آیا آموزش در ایران جز ارزانترین آموزش‌ها در جهان نیست؟ آیا انرژی در ایران جز ارزان‌ترین کشورها نیست؟"

او در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: "زندگی‌ مردم مخصوصا آنها که درآمد مقطوع دارند به سختی می‌گذرد. موظفیم ‌کشور را از این‌ مشکلات با اتحاد و یکپارچگی عبور دهیم".

'در جامعه ما عده‌ای، آدم سالم را فاسد می‌کنند'

آقای روحانی همچنین به موضوع بحران قیمت ارز در ایران و سیاست دولت برای تعیین ارز دولتی با هدف واردات کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت "ما ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار عده‌ای گذاشتیم برخی از آنها سواستفاده کردند، از دلار ۷ هزار تومانی هم سواستفاده کردند".

آقای روحانی اضافه کرد که "در جامعه ما عده‌ای، آدم سالم را فاسد می‌کنند".

شماری از اقتصاددان ها پیشتر به دولت هشدار داده بودند که تنوع نرخ ارز دولتی موجب ایجاد فساد و رانت های تازه می شود.

حدود دو سال و نیم از دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی باقی مانده است.

هفته پیش عزت الله ضرغامی از چهره های سیاسی ایران گفته بود که برخی نهادهای زیر نظر آیت‌الله خامنه ای به این نتیجه رسیده بودند که "دولت که نمی‌تواند کاری کند اینها بیایند و مستقر شوند و شروع کنند خلأ را پر کنند. یعنی کشور را اداره کنند" اما رهبر ایران با این طرح مخالفت کرده بود.

آقای روحانی در سخنرانی امروز خود از رهبری آیت الله علی خامنه ای تمجید کرد و گفت: "امروز خوشحال هستیم که هدایت جامعه را در این مقطع حساس رهبری بر عهده دارد و دولت با امید فراوان و توان لازم معتقد است که با هدایت رهبری و حمایت مردم از مشکلات پیش رو به خوبی عبور خواهیم کرد".

او به حمایت شرکای توافق هسته ای ایران از این توافق و انتقاد آنها از خروج آمریکا از آن اشاره کرده و افزود: "در تاریخ دنیا کمتر سراغ داریم که آمریکا در سطح جهانی تصمیم مهمی علیه یک کشور بزرگ اتخاذ کرده باشد و هم پیمانان سنتی‌اش او را رها کرده باشند".

قرار است تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران که با توافق هسته ای برجام رفع شده بود، از سیزدهم آبان از سر گرفته شود.

آقای روحانی با اشاره به این تاریخ تاکید کرد: "دشمنان در حال برنامه‌ریزی و توطئه علیه ما هستند و کلمه سیزدهم آبان را به عنوان رمز جنایتکارانه خود اعلام کردند".