ترکیه خواستار تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه شد

استانبول

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مکرون، اردوغان، پوتین و مرکل در نشست استانبول - بیانیه نهایی نشست خواستار استمرار آتش بس در ادلب شده است

نشست رهبران آلمان، ترکیه، روسیه و فرانسه خواستار استمرار آتش‌بس در ادلب شد و از راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی هفت ساله آن کشور حمایت کرد.

در نشست استانبول برای بررسی آینده سوریه که به میزبانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برگزار شد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان شرکت داشتند. در پایان این نشست، بیانیه مشترکی از سوی رهبران شرکت کننده صادر شد.

در این بیانیه کشورهای شرکت کننده در اجلاس متعهد شده‌اند که "با همکاری هم جهت ایجاد شرایط مساعد برای صلح و ثبات پایدار در سوریه تلاش کنند" و بر "اهمیت و لزوم استمرار آتش‌بس در ادلب" تاکید نهادند. ادلب آخرین بخش از خاک سوریه است که هنوز در دست مخالفان مسلح حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور قرار دارد.

چندی پیش این احتمال که ارتش سوریه و متحدان آن آماده می‌شوند با انجام حملات سنگین هوایی و زمینی، ادلب را تصرف کنند باعث ابراز نگرانی جامعه جهانی در مورد کشتار گسترده غیرنظامیان و بروز یک فاجعه انسانی در این منطقه شد. همچنین این نگرانی نیز وجود داشت که چنین حمله‌ای به آوارگی صدها هزار تن دیکر منجر شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پرچم‌های "سوریه آزاد" و ترکیه در تظاهرات ادلب علیه حمله ارتش سوریه - سازمان‌های بین‌المللی هشدار داده‌اند که حمله ارتش سوریه به ادلب به بزرگترین فاجعه جنگ داخلی سوریه منجر می‌شود

در اوایل ماه سپتامبر، نشستی با شرکت رئیسان جمهوری روسیه، ترکیه و ایران برای بررسی وضعیت سوریه در تهران برگزار شد اما پیشنهاد رئیس جمهوری ترکیه برای جلوگیری از حمله ارتش سوریه و متحدانش به ادلب به تصویب نرسید. بعدا روسیه و ترکیه با برقراری آتش‌بس در ادلب موافقت کردند. این دو کشور تصمیم گرفتند که یک منطقه در اطراف این استان واقع در شمال غرب سوریه ایجاد کنند تا مانع از برخورد نیروهای دولتی و مخالفان و عملا از هجوم نظامی سوریه به این منطقه جلوگیری کند.

در جریان نشست استانبول، رئیس جمهوری ترکیه گزارش مفصلی را در مورد جنگ داخلی سوریه و تبعات آن، از جمله کشته شدن دست کم سیصد و شصت هزار غیرنظامی و آوارگی صدها هزار تن دیگر ارائه داد. وی گفت که اکثر قربانیان این جنگ در نتیجه حملات ارتش سوریه و متحدان آن به خصوص حملات هوایی ارتش سوریه به مناطق غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اردوغان، روحانی و پوتین در اجلاس تهران - نشست تهران با پیشنهاد اردوغان برای آتش‌بس درادلب موافقت نکرد اما رهبران ترکیه و روسیه بعدا در این مورد به توافق رسیدند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای اردوغان پیشنهاد کرد که برای تثبیت اوضاع سیاسی سوریه کمیته ویژه‌ای زیر نظر این چهار کشور و جامعه بین‌المللی تعیین شود و به بررسی پیش‌نویس قانون اساسی بعد از جنگ سوریه بپردازد تا زمینه انجام انتخابات آزاد و منصفانه را فراهم آورد و مردم سوریه بتوانند سرنوشت خود را تعیین کنند. وی همچنین گفت که برای کمک به مردم سوریه، ایجاد و حمایت از اقدامات بشردوستانه گسترده ضرورت دارد.

رئیس جمهوری فرانسه نیز از روسیه خواست تا بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را وادار به قبول "آتش‌بس دایم و همیشگی" در ادلب کند. وی گفت: "ما به روسیه چشم داریم تا صراحتا رژیم سوریه را، که برای بقای خود به روسیه متکی است، تحت فشار قرار دهد تا از دست زدن به حمله علیه ادلب خودداری ورزد."

صدراعظم آلمان نیز گفت که "وظیفه ما جلوگیری از بروز فاجعه انسانی دیگری در سوریه است." وی افزود که "چالشی که پیش روی ماست مقابله و پایان دادن به دو جنگ است: جنگ جهانیان علیه تروریسم و جنگ رژیم سوریه علیه بخش عمده شهروندان این کشور." خانم مرکل گفته که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد بلکه باید از طریق مذاکرات سیاسی به رهبری سازمان ملل به دست آید."

همزمان، سازمان های امدادرساین هدشار داده اند که حمله به ادلب، که بیش از سه میلیون جمعیت دارد" به بدترین فاجعه در طول هفت سال جنگ داخلی سوریه منجر خواهد شد. براساس برخی گزارش‌ها، حملات هوایی سوریه به بخش‌های در ادلب در اواخر هفته گذاشته به کشته شدن تعدادی غیرنظامی منجر شد.

درحالیکه ایران از ابتدای جنگ داخلی سوریه، به عنوان تامین کننده اصلی نیازهای مالی و حامی نظامی بشار اسد با این جنگ مرتبط بوده، نشست ادلب بدون حضور نمایندگان این کشور برگزار شد اما خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی نوشته است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در پایان نشست استانبول گفته "حل بحران سوریه فقط با حضور ایران." این خبرگزاری می افزاید که آقای پوتین گفته است که "حل و فصل بحران سوریه بدون مشارکت ایران میسر نخواهد بود."