وزیر بهداشت ایران: حدود پنج و نیم میلیون نفر فاقد بیمه هستند

دکتر قاضی زاده

منبع تصویر، YJC

دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت ایران می‌گوید حدود هفت درصد جمعیت ایران یعنی حدود پنج و نیم میلیون نفر فاقد بیمه بهداشت و درمان هستند.

دکتر قاضی زاده امروز در روز ملی بیمه سلامت گفت: "علی‌رغم اینکه ۱۰ میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفتند، هنوز ۶.۹ درصد در کشور فاقد بیمه‌اند و ۸.۹ درصد نیز هم پوشانی بیمه‌ای در کشور وجود دارد."

به گفته وزیر بهداشت ایران ۴۵ درصد جمعیت بیمه سلامت دارند و ۴۸ درصد بیمه تامین اجتماعی هستند. ۵.۸ درصد جمعیت کشور تحت پوشش بیمه نیروهای مسلح و یک درصد بیمه کمیته امداد هستند.

وزیر بهداشت همچنین گفت اولین بیمه درمانی در ایران در سال ۱۳۰۹ ایجاد شده اما پس از نود سال هنوز بیمه کارآمدی در کشور وجود ندارد، بیمه‌ها "پراکنده" هستند و بیمه خدمات درمانی که ۲۳ سال پیش ایجاد شده "هنوز ضعیف‌ترین بخش" بیمه است.

به گفته وزیر بهداشت ایران با اجرای طرح تحول سلامت، پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت از ۶۰ درصد به ۳۵.۷ درصد رسیده که با متوسط جهانی یعنی ۳۲.۵ درصد فاصله زیادی ندارد.

با این حال هر یک درصد کاهش پرداخت از جیب مردم "۷۹۰ میلیارد تومان پول می‌خواهد" اما اگر بیمه‌های تکمیلی اصلاح شوند پرداخت از جیب مردم حتی می‌تواند به ۲۵ درصد کاهش یابد.

در مورد بیمه‌های تکمیلی وزیر بهداشت گفت متوسط جهانی پوشش بیمه تکمیلی هفت درصد و در ایران شش درصد است اما ۲۸ شرکت بیمه تکمیلی در کشور به جای بیمه کردن خدماتی که بیمه‌های پایه پوشش نمی‌دهد، "عمدتا فرانشیز پرداخت می‌کنند و در طرح تحول هم سود بسیاری برده‌اند."

دکتر قاضی زاده گفت در ایران ۸۷۳ مورد از خدمات درمانی تحت پوشش بیمه نیستند، مثل خدمات زیبایی، بیماری‌های نوظهور و پرهزینه. در این میان پوشش بیمه برای خدمات دندانپزشکی کم است و از ۱۲۶ خدمت دندانپزشکی صد خدمت تحت پوشش بیمه نیستند.

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

وزیر بهداشت ایران امیدوار است که بیمه‌های پراکتده یکپارچه یا دستکم سیاست‌هایشان یکپارچه و صندوق‌شان واحد شود و به سازمان بیمه تبدیل شوند

برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی

وزیر بهداشت ایران همچنین گفت: "سهم حوزه سلامت از تولید ناخالص ملی حدود هشت درصد است، اما با توجه به اقتصاد ناسالمی که داریم و بخشی از درآمدهای پنهان این عدد واقعی نیست."

"سازمان برنامه و بودجه حساب کرده که ۱۳۰۰ میلیارد از بابت افزایش تورم و قیمت‌ها در بیمارستان‌های دولتی کسری ایجاد خواهد شد. اگر این کسری را جبران نکنیم یعنی به ارائه کنندگان می‌گوییم کم فروشی کن، تقلب کن."

وزیر بهداشت درباره برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای جبران نقدینگی حوزه سلامت گفت "این موضوع ابلاغ نشده، اما امیدواریم همانطور که گفتند این رقم به حوزه بیمه بیاید."

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی رئیس‌جمهور هفته پیش گفت رهبر ایران برای برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای شرکت‌های دارویی موافقت کرده که پس از تبدیل به "قیمت‌ نیمایی" در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.