وزیران خارجه کشورهای اسکاندیناوی: طرح سوءقصد مامور ایرانی را بسیار جدی می‌گیریم

پرچم‌های اسکاندیناوی

منبع تصویر، Getty Images

وزیران خارجه پنج کشور دانمارک، سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند که طرح ادعایی یک مامور ایرانی برای سوءقصد به جان یکی از مخالفان حکومت ایران را "بسیار جدی" می‌گیرند.

این بیانیه به دنبال ملاقات وزرای خارجه پنج کشور اسکاندیناوی منتشر شده است.

مقام‌های دانمارکی می‌گویند یک شهروند ایرانی‌تبار نروژ به ظن تلاش برای سوءقصد به جان یک فعال عرب ایرانی در دانمارک بازداشت شده است. وزیر خارجه دانمارک پیشتر گفته از نظر او حکومت ایران پشت این طرح سوءقصد است.

ایران این اتهام‌ها را رد می‌‎کند.

وزیران خارجه چهار کشور دیگر منطقه اسکاندیناوی گفته‌اند اطلاعات از طرف مقام‌های دانمارکی به آنها ارائه شده است. در این بیانیه طرح سوءقصد ادعایی به "یک دستگاه اطلاعاتی ایران" نسبت داده شده است.

این وزیران با دانمارک اعلام همبستگی کرده‌اند و گفته‌اند در برابر هر تهدید این چنینی می‌ایستند.

پیش از این اتحادیه اروپا نیز موضع مشابهی بیان کرد.

امروز محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، توطئه ادعایی سوءقصد را برنامه‌ای از طرف موساد برای کارشکنی در روابط ایران و اروپا دانسته است.

آقای ظریف چند اتفاق سرنوشت‌ساز درباره توافق هسته‌ای ایران را در کنار وقایعی گذاشته است که موساد در آن نقش داشته است.

او از جمله به همزمانی طرح بمبگذاری ادعایی پاریس و طرح سوءقصد با سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در سازمان ملل و آغاز ساز و کار ویژه انتقالات مالی اروپا اشاره کرده و نوشته است: "مجموعه‌ای باورنکردنی از همزمانی‌های تصادفی. یا شاید یک وقایع نگاری ساده از برنامه موساد برای نابودی برجام؟"

شخصی که دانمارک می‌گوید هدف توطئه سوءقصد بوده، رهبر شاخه دانمارک جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز معرفی شده است.

نام این گروه بعد از حمله مسلحانه و مرگبار به رژه سالگرد جنگ ایران و عراق در شهر اهواز مطرح شد. در آن حمله ۲۴ نفر کشته شدند.

مقام‌های ایرانی به دنبال حملات اهواز کشورهای اروپایی را به "استاندارد دوگانه" در زمینه مسایل امنیتی و "تروریستی" متهم کرده‌اند.