روحانی در فایننشیال تایمز: رایزنی درباره مسائل منطقه‌ای را با اروپا آغاز کرده‌ایم

فایننشال تایمز

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

یادداشت آقای روحانی در فایننشیال تایمز منتشر شده است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، می‌گوید ایران مذاکره درباره مسائل مورد مناقشه منطقه‌ای را با اروپا آغاز کرده است.

آقای روحانی در آستانه بازگشت‌های تحریم‌های نفتی و مالی آمریکا علیه ایران، در یادداشتی در روزنامه بریتانیایی فایننشیال تایمز، گفته است که همکاری ایران و اروپا می‌تواند ضامن منافع دو طرف و همچنین تامین‌کننده صلح و ثبات بین‌المللی باشد.

او گفته است: "برجام نشان داد که ایران به منطق و گفتگو متعهد است. ما رایزنی‌های سیاسی درباره مسائل مبرم و مورد توجه مشترک را با اروپا آغاز کرده‌ایم، به ویژه در خصوص بحران‌های منطقه‌ای، و هدفمان یافتن راه حل‌های مناسب است."

او همزمان با ستایش از سنت "چندجانبه‌گرایی" کشورهای اروپایی در سیاست خارجی، از "یکجانبه‌گرایی" آمریکا در امور بین‌الملل انتقاد کرده است.

آقای روحانی گفته است: "برخورد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با مسائل تجاری، پیمان‌های بین‌المللی و رفتار تحقیرآمیزی که او حتی با متحدان آمریکا دارد، نشان می‌دهد که سیاست خارجی آمریکا چالش‌های جدیدی برای نظم جهانی ایجاد کرده است."

حسن روحانی گفته است برخی از اقدامات دونالد ترامپ، همچون خروج از معاهده اقلیمی پاریس، با "هنجارهای سیاسی-اجتماعی اروپا" ناسازگار است.

آقای روحانی گفته خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران نیز روابط میان اروپا و آمریکا را به خطر انداخته است. ‌

منبع تصویر، Reuters

آقای روحانی این موضع دولتش را تکرار کرده است که همراه با اتحادیه اروپا در تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای هستند.

رئیس جمهور ایران در حالی از همکاری با اروپا می‌گوید که پرونده نقشه یک بمبگذاری ادعایی در نشست مجاهدین خلق در پاریس، و طرح یک سوءقصد ادعایی به یکی از مخالفان حکومت ایران در دانمارک، بر روابط دو طرف سایه انداخته است.