مولانا سمیع الحق، از 'رهبران معنوی طالبان' افغانستان کشته شد

سمیع الحق

منبع تصویر، Getty Images

پلیس پاکستان تایید کرده مولانا سمیع الحق، رهبر جمعیت علمای پاکستان که به پدر معنوی طالبان افغانستان مشهور است، کشته شده است.

پلیس به بی‌بی‌سی گفته مهاجمان افراد ناشناس بوده اند و جمعه شب پس از حمله به خانه ملا سمیع الحق در شهر راولپندی پاکستان او را با ضربات چاقو کشته اند.

آقای سمیع الحق مدرسه حقانیه را اداره می‌کرد که گفته می‌شود صدها نفر از اعضای طالبان از جمله ملا عمر، رهبر پیشین طالبان در آن آموزش دیده‌اند.

محمد بلال، برادرزاده آقای سمیع الحق به رویترز گفت که مهاجمان با چاقو و خنجر به عمویش حمله کرده اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که مشخص نیست که چرا راننده و محافظ آقای سمیع الحق هنگام حمله از او دفاع نکرده اند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان که برای یک سفر رسمی در چین به سر می‌برد این حمله را محکوم کرده است و دستور داده که تحقیقات در این‌باره انجام شود.

فرهاد محمدی - بی‌بی‌سی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

قتل مولانا سمیع‌الحق در زمان حساسی اتفاق افتاده است. هم اکنون حکومت پاکستان با گروه‌های مذهبی بر سر آزاد ساختن آسیه بی‌بی در کشمکش است.

این زن مسیحی که متهم به کفرگویی بود، به دلیل "عدم موجودیت شواهد کافی" از سوی دادگاه عالی پاکستان تبرئه شد. بیشتر گروه‌های مذهبی از جمله طرفداران زیادی سمیع‌الحق ازاین حکم ناراض‌اند و از قبل گردهمایی های اعتراضی را در سراسر پاکستان برنامه‌ریزی کرده‌اند.

این موضوع می‌تواند سرآغاز بحران جدیدی در پاکستان شود و قتل سمیع الحق ممکن به شعله‌ور شدن این بحران بیشتر کمک کند. سال گذشته بر سر ادعای بی‌حرمتی زاهد حمید، وزیر قانون و دادگستری پاکستان به پیامبر اسلام جنجال بزرگی برپا شد که به اعتراضات خونین و کشته شدن چندین معترض و نیروی امنیتی انجامید.

سمیع‌الحق در میان بسیاری از افغان‌ها به دلیل حمایت همیشگی‌اش از گروه طالبان افغان و مشروع دانستن جنگ آنها علیه دولت افغانستان منفور بود. گفته می‌شود شماری از نخستین اعضای گروه طالبان افغان پیش از آمدن به افغانستان در مدرسه حقانیه دانش‌آموز بودند و به همین دلیل او را "پدر معنوی طالبان" می‌خواندند.

مولانا سمیع‌الحق باری ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان را از شاگردان برجسته‌‌اش خوانده بود و او را "انسان فرشته‌مانند" توصیف کرده بود. در زمان حضور نیروهای شوروی در افغانستان او رابطه نزیدیک با مجاهدین افغانستان داشت و برخی از آنها حتی در مدرسه حقانیه آموزش علوم دینی دیدند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

گروه طالبان افغانستان با صدور بیانیه‌ای کشته شدن مولانا سمیع الحق را "ضایعه‌ای بزرگ و جبران ناپذیر" خواندند و گفته‌اند که این کار "دشمنان اسلام" است.

آقای سمیع الحق دو بار نماینده مجلس سنای پاکستان بوده است.

این حادثه در حالی اتفاق افتاده است که شهرهای مختلف پاکستان به دعوت گروه‌های تندرو صحنه تظاهرات اعتراضی به حکم آزادی آسیه بی‌بی، زن مسیحی محکوم به اعدام بوده است.

در شامگاه جمعه اعجاز اشرفی، سخنگوی گروه تندرو اسلام‌گرا "تحریک لبیک" به رویترز گفت که مسئولان حزب تصمیم گرفته اند که تظاهرات را متوقف کنند.

دو روز پیش دیوان عالی پاکستان حکم اعدام آسیه بی‌بی، زن مسیحی که به اتهام کفرگویی به مرگ محکوم شده بود را لغو کرده است.

مصاحبه هفت سال پیش بی‌بی‌سی فارسی با آقای سمیع‌الحق: