روزنامه‌ قانون آگهی کنایه آمیز خطاب به رئیس بند ۲۰۹ زندان اوین منتشر کرد

Image caption علیرضا نیکویی مدیرعامل روزنامه قانون، آگهی اش را خطاب به رئیس بند ۲۰۹ زندان اوین منتشر کرده

مدیرعامل روزنامه قانون در ایران که مدتی در زندان اوین تهران بازداشت بوده، یک اگهی کنایه آمیز خطاب به رئیس بند ۲۰۹ زندان اوین منتشر کرده است.

علیرضا نیکویی، مدیرعامل و رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه قانون در این آگهی که صفحه اول روزنامه اش منتشر کرده، نوشته "جناب آقاى صمدزاده ریاست محترم بند ۲۰۹ بازداشتگاه اوین؛ در این مدت نسبتا طولانى که در اختیار شما بودم، شاهد برخوردهاى انسانى و اسلامى با متهمان خاص بودم. ضایع شدن چشم راسـتم و تشدید بیمارى ام فداى صدق گفتار و معرفت اسلامى شما باد. سربلندى و عزت شما مستدام".

رسانه های ایران در اواخر سال گذشته خورشیدی از بازداشت موقت علیرضا نیکویی خبر داده بودند. رسانه های حکومتی از جمله روزنامه کیهان می گویند آقای نیکویی، بدهی ۸۰ میلیارد تومانی به بانک سرمایه داشته است.

بند ۲۰۹ بازداشتگاه اوین که آقای نیکویی خطاب به مدیر آن آگهی منتشر کرده، زیر نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران اداره می شود. ایالات متحده مدتی قبل، زندان اوین تهران را به دلیل نقض پی در پی حقوق بشر تحریم کرد.

مدیرعامل روزنامه قانون در انتقاد به وضعیتش در زندان اوین، در ابتدای آگهی منتشر شده عبارت "من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق" را آورده که به معنی آن است که "کسی که شکرگذار مخلوق نباشد شکر خداوند را هم به جا نیاورده". این عبارت در میان مقام های حکومتی ایران رایج بوده و به نشانه حق شناسی از مردم هم در قالب عبارات های مذهبی پرکاربرد است.

یکی از کارکنان روزنامه قانون امروز در توییتر خود گفته که آقای نیکویی "چشم راستش آسیب دیده، بیماریش هم تشدید شده، اگر متهم است در یک دادگاه صالحه به اتهامش رسیدگی کنید".

موضوع نقض حقوق بازداشت شدگان در زندان های ایران مورد اعتراض مداوم بازداشتی هاست و در گزارش های نهادهای مستقل حقوقی بشری هم آمده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران که اکنون دو عضو بلندپایه کابینه اش در زندان هستند، آنچه در زندان های جمهوری اسلامی ایران می گذرد را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آیت الله خامنه ای را مسئول آن عنوان کرده است.