محمدرضا خاتمی: در انتخابات ۸۸ هشت میلیون رای به صندوق ها اضافه شد

تظاهرات میدان آزادی
Image caption آن انتخابات چندین روز اعتراضات گسترده را به دنبال داشت

محمد رضا خاتمی دبیرکل سابق حزب مشارکت "به نقل از منابع مطلع" جناح اصولگرا در ایران می گوید که در انتخابات سال ۱۳۸۸ که اعتراض های گسترده ای را در پی داشت تقلب جدی صورت گرفت.

او در مصاحبه ای با برنامه "رودر رو" که در شبکه ویدئویی آپارات قابل دسترسی است در مورد انتخابات ۱۳۸۸ که محمود احمدی نژاد در آن برنده انتخابات اعلام شد گفت در آن سال "کودتای انتخاباتی" صورت گرفت.

آقای خاتمی گفت: "در ستاد انتخاباتی وزارت کشور تقلب صورت گرفته است. هشت میلیون رای به صندوق ها اضافه شده است. تعرفه هم نمی خواست داشته باشد. آرا در می آید و گفته می شود در کشور ۳۹ میلیون نفر رای دادند، درحالی که آرای صندوق ها ۳۲ میلیون بوده، نیاز به تعرفه هم نبوده است."

او افزود: "اطلاعات ما از افراد مطلع هست از جناح مقابل که نمی خواهند نامشان گفته شود."

Image caption معترضان می گفتند در انتخابات علیه موسوی و کروبی تقلب شده است

او همچنین گفت: "ما هنوز هم به روند انتخابات ۸۸ اعتراض جدی داریم و معتقد هستم انتخابات بسیار ناسالمی بود. در آن انتخابات حتما تقلب صورت گرفته است."

در پی آن انتخابات که در پی یک مبارزه انتخاباتی داغ میان میرحسین موسوی و مهدی کروبی از جناح اصلاح طلب با محمود احمدی نژاد از جناح اصولگرا انجام شد آقای احمدی نژاد ساعاتی بعد از پایان رای گیری برنده اعلام شد.

در چند روز بعد از آن تهران و بسیاری شهرهای دیگر ایران شاهد اعتراض های بزرگ خیابانی به نتایج بود. با این حال از هفت روز بعد و با هشدار آیت الله خامنه ای در مورد احتمال به خشونت کشیده شدن اعتراضات، متعرضان با سرکوب گاه خونین روبرو شدند.

چندی بعد از آن در بهمن ماه اعتراضات تازه ای بروز کرد که حبس خانگی آقای موسوی و کروبی و همسران آنها را به دنبال داشت که به غیر از خانم کروبی حبس بقیه ادامه داشته است.

در مقابل حکومت ایران از آن اعتراضات به عنوان "فتنه ۸۸" یاد می کند.

Image caption تظاهرات با سرکوب خونین مواجه شد

آقای خاتمی گفت: "اگر به حوادث سال ۸۸ بازگردیم معتقد هستم که نباید در انتخابات کاندیدا می داشتیم. معتقد هستم که امکان اینکه بگذارند یک نفر از اصلاح طلبان رئیس جمهور شود وجود نداشت."

او گفت: "روز شنبه پس از انتخابات تمام نیروهای موثر سیاسی دستگیر شدند. احزاب موثر پلمپ شدند و بقیه هم به هر دلیلی تا مدت ها فعالیتی نداشتند. سازمان نمانده بود که بخواهد تظاهرات را سازماندهی کند. حزب مشارکتی نمانده بود که بخواهد کار بکند."