آمریکا تحریم‌های ایران را برگرداند

تحریمها

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اقتصاد ایران ماه‌های پرآشوبی داشته است

دولت آمریکا با اعلام اجرای "سخت‌ترین" تحریم‌ها، تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران را برگرداند.

شش ماه پس از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران، این دور دوم از تحریم‌هایی است که به واسطه برجام رفع شده بود و حال آمریکا آنها را بازگردانده است.

دور اول تحریم‌هایی بود معامله دلار، ریال، طلا و فلزات گرانبها و همچنین صنعت خودرو و فروش هواپیما به ایران را هدف می‌گرفت.

دور دوم تحریم‌ها، که از نیمه شب یکشنبه ١٣ آبان (به وقت واشنگتن) اجرایی شده‌اند، شامل صنعت نفت، مبادلات بانکی، کشتیرانی، خدمات بیمه‌ای و بخش انرژی ایران می‌شود.

این تحریم‌ها با عنوان "تحریم‌های ثانویه" اشخاص و شرکت‌های طرف معامله ایران را در کشورهای دیگر نیز هدف می‌گیرد، هرچند آمریکا برای هشت کشور معافیت‌هایی قائل شده است.

رئیس جمهور آمریکا یکشنبه شب پیش از شرکت در یک تجمع انتخاباتی گفت که سیاست‌های دولت او باعث شده است که حکومت ایران به دشواری بیفتد.

او گفت: "تحریم‌های ایران خیلی شدید است. اینها شدیدترین تحریم‌هایی است که تاکنون اعمال کرده‌ایم. و خواهیم دید که چه خواهد شد، اما به شما بگویم که وضعشان خوب نیست."

دونالد ترامپ این انتقاد را که با معاف کردن موقت هشت کشور از تحریم های نفتی ایران در برابر جمهوری اسلامی ضعیف عمل کرده رد کرد. او به خبرنگاران گفت که دو سال پیش که رئیس جمهور شد ایران در حال به کنترل درآوردن منطقه خاورمیانه بود.

منبع تصویر، Huw Evans picture agency

توضیح تصویر،

آقای ترامپ در ماه مه از توافق اتمی ایران خارج شد

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز گفت: "ما به سختی تلاش می‌کنیم تا از حمایت از مردم ایران اطمینان حاصل کنیم و فعالیت‌های خود را بر اطمینان از تغییر رفتار بدخواهانه جمهوری اسلامی ایران متمرکز می کنیم."

او گفت: "این هدف و ماموریت ماست و این چیزی است که به نمایندگی از طرف رئیس جمهور به آن دست خواهیم یافت."