روحانی: این بار با افتخار تحریم‌ها را می‌شکنیم

روحانی حق نشر عکس President.ir
Image caption آقای روحانی در جلسه مدیران وزارت اقتصاد حضور پیدا کرد

حسن روحانی کمی پس از اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا اعلام کرده است که ایران تحریم‌ها را "با افتخار" دور خواهد زد.

آقای روحانی در جلسه‌ای در وزارت اقتصاد و دارایی، این وزارتخانه را "نوک پیکان استقامت" نامید و گفت: "ما این بار با افتخار تحریم را می‌شکنیم چون ظالمانه است و برخلاف قانون، معاهدات و بر خلاف قطعنامه سازمان ملل است پس ما افتخار می‌کنیم، این تحریم ظالمانه را بشکنیم و همه باید این کار را بکنند."

صبح دوشنبه ۱۴ آبان/۵ نوامبر (نیمه شب ۱۳ آبان به وقت واشنگتن) آمریکا دور دوم تحریم‌های ایران را بازگرداند.

این تحریم‌ها با عنوان "تحریم‌های ثانویه" اشخاص و شرکت‌های طرف معامله ایران را در کشورهای دیگر هدف می‌گیرد و شامل صنعت نفت، مبادلات بانکی، کشتیرانی، خدمات بیمه‌ای و بخش انرژی ایران می‌شود.

گزارش شده است که هشت کشور از تحریم‌های آمریکا معافیت‌هایی گرفته‌اند. آمریکا هنوز رسما اعلام نکرده است که این هشت کشور کدامند.

آقای روحانی این معافیت‌ها را "پیروزی" ایران و "عقب‌نشینی" آمریکا دانست.

او گفت ایران بدون معافیت شرکای تجاری‌اش از تحریم‌ها هم می‌توانست به فروش نفتش ادامه دهد.

آقای روحانی در صحبت‌هایش به تفصیل از توافق هسته‌ای و سیاست خارجی دولت خود دفاع و به تندی از دولت دونالد ترامپ انتقاد کرد و گفت فکر نمی‌کند در آمریکا دولتی به اندازه دولت آقای ترامپ "نژادپرست" و "قانون شکن" بوده باشد.

رئیس جمهور ایران گفت اگر آمریکا به تعهداتش پایبند بود می‌توانست طرف مذاکره ایران باشد. او گفت در جریان سفرش به نیویورک رهبران چهار کشور واسطه شدند تا او با دونالد ترامپ ملاقات کند.

تقویت بخش خصوصی

رئیس جمهور ایران گفت تحریم‌ها با بالا بردن نرخ ارز به بازار سرمایه در ایران "کمک کرده" و همان طور که بانک‌ها "دستشان بسته می‌شود" ممکن است "دست بازار سرمایه باز شود".

آقای روحانی به مدیران وزارت اقتصاد گفت آنها وظیفه بزرگی برای فروش بنگاه‌های دولتی دارند.

او گفت خصوصی‌سازی، بر مبنای سیاست‌های ابلاغی اصل ۴۴ از طرف آیت‌الله خامنه‌ای باید اجرا شده و باید بخش خصوصی در اقتصاد تقویت شود.