تحریم‌های ایران؛ نماینده مجلس ایران: آمریکا تقریبا همه فعالان دور زدن محدویت‌ها را تحریم کرده

نفتکش ایرانی آذرپاد تحت تحریم های ایالات متحده قرار گرفته است حق نشر عکس petrophoto.ir
Image caption نفتکش ایرانی آذرپاد تحت تحریم های ایالات متحده قرار گرفته است

یک نماینده مجلس ایران گفته آمریکا در تازه‌ترین اقدام "تقریبا همه افراد و نهادهای فعال در دور زدن تحریم ها را" در فهرست تحریم های خود قرار داده است.

ایالات متحده آمریکا روز گذشته (دوشنبه 14 آبان) ضمن اعمال مجدد همه تحریم هایی که با توافق هسته‌ای موسوم به برجام رفع شده بود، بیش از ۷۰۰ نهاد، فرد، نفتکش و هواپیمای مسافری را تحت تحریم های تازه قرار داد.

احمد امیرآبادی فراهانی در حساب خود در توییتر گفته اغلب این افراد و نهادهای تحریم شده در دوره پیشین، در دور زدن تحریم ها فعال بودند.

او این پرسش را مطرح کرده که این اطلاعات از کجا به دست "دشمن" رسیده و خواستار بررسی موضوع توسط "سازمان‌های امنیتی" شده است.

حق نشر عکس President.ir
Image caption حسن روحانی گفته تحریم ها را با قدرت دور می زنیم. محمدجواد ظریف پیشتر گفته بود با دستگیری ضراب و صدرهاشمی "آمریکا مجاری تنفسی ما را شناسایی کرده"

مقام های آمریکایی پس از پایان تحریم ها، شماری از افرادی را که برای بی‌اثر کردن تحریم های بین المللی علیه تلاش می‌کردند را تحت تعقیب قضایی قرار دادند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در یک سخنرانی در اتاق بازرگانی ایران گفته بود "آمریکا مجاری تنفسی ما را شناسایی کرده و اگر هم به اندازه کافی شناسایی نکرده بود، با دستگیری ضراب و صدر هاشمی اینها را شناسایی کردند".

رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای که در آمریکا به اتهام دور زدن تحریم ها به نفع ایران بازداشت شد، اتهام پولشویی، تقلب بانکی و پرداخت رشوه را پذیرفته است. علی صدر هاشمی نژاد هم مدیر بانک پیلاتوس مالت است که اوایل سال جاری خورشیدی در ویرجینیای آمریکا دستگیر شد، به ارسال ۱۱۵ میلیون دلار با تکیه بر نظام مالی آمریکا از ونزوئلا برای شرکتی در ایران متهم است.

تحریم های تازه آمریکا علیه افراد و نهادهایی ایرانی و مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی ایران، بخش بانکی و حمل و نقل هوایی و دریایی ایران را هدف قرار داده است.

تحریم ها شامل چه مواردی است؟

  • تحریم ۵۰ بانک ایرانی و مرتبط با ایران است. این تحریم اغلب موسسات مالی و بانکی ایران را در بر می گیرد.
  • اضافه شدن بیش از ۴۰۰ مورد تازه از اشخاص و شرکت های حمل و نقل دریایی و نفتکش به فهرست پیشین تحریم ها.
  • تحریم نزدیک به ۷۰ فروند هواپیماهای مسافربری متعلق به خطوط هوایی ایران ایر.
  • اضافه شدن حدود ۲۵۰ نفر به فهرست پیشین تحریم افرادی که اموال و دارایی هایشان در خاک ایالات متحده توقیف می شود.

از روز ۱۴ آبان (پنجم نوامبر) ایالات متحده خرید نفت ایران را هم از سوی مشتریان نفت صادراتی جمهوری اسلامی ایران تحریم کرده اما فعلا به هشت کشور (هند، چین، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، یونان و ایتالیا) اجازه داده که به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

این کشورها علیرغم اجازه در خرید نفت، اجازه ندارند پول ایران را به این کشور انتقال دهند بلکه باید در حساب ویژه ای که دسترسی محدودی به آن وجود دارند قرار داده تا برای واردات اقلام ضروری و بشردوستانه مورد نیاز مردم ایران به کار گرفته شود. این معافیت ها بر اساس قوانین داخلی آمریکا هر شش ماه یک بار مورد تجدید نظر قرار می گیرد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، در واکنش به بازگشت تحریم های آمریکا گفته که این کشور در جهان تنها مانده و ایران، "با افتخار" تحریم های وضع شده از سوی ایالانت متحده را می‌شکند.

آقای روحانی پس از توافق برجام گفته بود که تحریم های بین المللی بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران هزینه های اضافی به شهروندان ایرانی تحمیل می کرد و در زمان رقابت های انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری وعده داده بود که آمادگی دارد حتی تحریم های آمریکا علیه ایران را با مذاکره لغو کند.

او بازگشت ایران به تورم دو رقمی را تایید کرده اما گفته که وضعیت به همین صورت باقی نمی ماند و بهبود پیدا می کند.