تحریم ایران؛ ظریف می‌گوید روزهای بدی در انتظار دولت آمریکاست

وزیر خارجه ایران دو پیام ویدئویی جدا به زبان های فارسی و انگلیسی درباره تحریم های اخیر آمریکا داده است
Image caption وزیر خارجه ایران دو پیام ویدئویی جدا به زبان های فارسی و انگلیسی درباره تحریم های اخیر آمریکا داده است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در دو پیام ویدئویی از تهران به بازگشت تحریم های اتمی آمریکا و اعمال تحریم های جدید علیه ایران واکنش نشان داده است.

آقای ظریف در پیام فارسی خود که خطاب به مردم ایران منتشر کرده تحریم های آمریکا را "خصمانه" خوانده و گفته که "روزهای بدی در انتظار دولت آمریکاست".

وزیر خارجه ایران گفته "بسیار خوشحال هستیم که امروز همه دنیا در برابر اقدام آمریکا ایستاده و با آن همراهی نکرده و امیدواریم آثار این مقابله جهانی با اقدام آمریکا را در آینده مشاهده کنیم. دولت این وظیفه را دارد چه با همراهی دیگران چه بدون همراهی دیگران، زمینه را برای زندگی راحت مردم و کمترین اثر از تحریم‌ها فراهم ‌کند".

او در پیام گفته "هیچ دولتی در دنیا به غیر از چند کشور کوچک و رژیم صهیونیستی در منطقه ما آمادگی این را نداشتند که از آمریکا پیروی بکنند، ما دیروز [دوشنبه ۱۴ آبان/۵ نوامبر] در لحن و صحبت وزرای امور خارجه و خزانه‌داری آمریکا این تنهایی و عصبانیت را از اجماع بین المللی علیه یکجانبه گرایی آمریکا مشاهده کردیم".

حق نشر عکس WH
Image caption ترامپ در حال امضای بیانیه درباره بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران

آقای ظریف گفته "من در جلسات هیات دولت شاهد اقدامات ریاست محترم جمهوری، اعضای هیات دولت و سایر نهادها هستم، می توانم این تضمین را بدهم که تمام تلاش را انجام دادیم و انجام خواهیم داد".

وزیر خارجه ایران در پیام انگلیسی خود هم تحریم های آمریکا علیه ایران را "غیرقانونی" و "جنگ اقتصادی" خوانده و گفته آمریکا "به تحریم کردن دیگران و اقدامات یکجانبه اعتیاد دارد".

آقای ظریف در این پیام ابراز امیدواری کرده که ایران با اقداماتی که با همکاری شرکایش انجام می دهد موجب شوند که مردم ایران کمتر صدمه را از این تحریم ها متحل شوند. پیام وزیر خارجه ایران در محلی که نمایی رو به شمال تهران دارد ضبط شده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم در یک سخنرانی در تهران گفته "نمی‌توانم دروغ بگویم که تحریم‌ها اثری ندارد، اثر دارد ولی باید اثر آن را به حداقل برسانیم".

ایالات متحده آمریکا با شروع روز پنجم نوامبر (چهاردهم آبان) ضمن بازگرداندن کامل تحریم های رفع شده با توافق هسته‌ای موسوم به برجام، هفتصد فرد، نهاد، نفتکش و هواپیمای ایرانی را هم در فهرست تحریم ها قرار داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بلافاصله پس از آغاز این تحریم ها گفت حکومت ایران باید "موضع خود را صد و هشتاد درجه تغییر دهد و مثل یک کشور عادی رفتار کند". او گفت که "تحریم‌ها شتاب بیشتری به سقوط اقتصادی ایران خواهد داد."

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته که کشورش با قدرت بیشتری تحریم های ایالات متحده آمریکا را دور خواهد زد.

تحریم های جدید چیست؟

در این روز دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده تحریم های جدیدی را هم علیه اشخاص و نهادهای مرتبط با جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده که شامل این موارد است:

  • تحریم پنجاه بانک ایرانی که با این تحریم اغلب موسسات مالی و بانکی ایران را در بر می گیرد.
  • اضافه شدن بیش از ۴۰۰ مورد تازه از اشخاص و شرکت های حمل و نقل دریایی و نفتکش به فهرست پیشین تحریم ها.
  • تحریم بیش از ۶۰ فروند هواپیماهای مسافربری متعلق به خطوط هوایی ایران ایر.
  • اضافه شدن حدود ۲۵۰ نفر به فهرست پیشین تحریم افرادی که اموال و دارایی هایشان در خاک ایالات متحده توقیف می شود.

تاثیر این تحریم ها چیست؟

ایالات متحده با افزودن اشخاص و نهادهای تازه به فهرست تحریم ها خود بخش بانکی و حمل و نقل هوایی و دریایی ایران را هدف قرار داده است. بیشتر بخوانید