عراقچی درباره سازوکار مالی ویژه اروپا: روند بسیار آهسته به علت سیطره دلار

عباس عراقچی
توضیح تصویر،

مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی می‌گوید 'اراده سیاسی کشورهای اروپایی برای کمک به ایران مقابل تحریم‌ها، روشن است'

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، ابراز امیدواری کرده است که 'در آینده بسیار نزدیک سازوکار مالی اروپا رسما ثبت شود' تا بعد به تدریج عملیاتی شود.

این مذاکره‌کننده ارشد ایران در عین حال گفته که اروپا "بسیار آهسته‌تر از تصور" مقام‌های جمهوری اسلامی در این مسیر پیش رفته است.

حدود دوماه پیش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، کشورهای باقی‌مانده در برجام اعلام کردند که تسهیلات مالی جدیدی برای ادامه مبادلات مالی و بانکی با جمهوری اسلامی ایجاد می‌کنند.

در بیانیه مشترک این کشورها با ایران اعلام شد که آنها از "ایجاد یک وسیله هدف ویژه (اس‌پی‌وی) برای ایجاد تسهیلاتی جهت پرداخت‌های مرتبط با ایران از جمله برای صادرات نفت" استقبال کرده‌اند.

این گام کشورهای اروپایی طرف برجام اعتراض شدید آمریکا را برانگیخت.

اما چند روز پیش از بازگرداندن دور دوم تحریم‌های آمریکا، دیپلمات‌های اروپایی به روزنامه فایننشال‌تایمز گفتند که هیچ کشوری از اعضای اتحادیه اروپا تمایل ندارد میزبان دفتر هماهنگ‌کننده این سازوکار ویژه برای تبادلات مالی با ایران با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا باشد.

رسانه های اروپایی پیش‌تر به نقل از دیپلمات‌ها نوشته بودند که عملیاتی‌شدن این سازوکار ویژه احتمالا تا اوایل زمستان جاری طول می‌کشد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگویی که روز جمعه در وبسایت "باشگاه خبرنگاران جوان" منتشر شده، گفته است که "به دلیل سیطره دلار و سیستم مالی آمریکا بر نهادهای اروپایی" ایجاد سازوکاری که آمریکا نتواند آن را مشمول تحریم‌هایش کند، "کار آسانی نیست."

او در عین حال گفته است "اراده سیاسی کشورهای اروپایی برای این که در مقابله با تحریم‌های آمریکا به ایران کمک کنند، واضح و روشن است."

با این حال مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی گفته است که در این مسیر طرفین اروپایی‌ "بسیار آهسته‌تر از تصور" ایران حرکت کرده‌اند.

دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران این هفته دوباره اعمال شده است.

با تصمیم دونالد ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای ایران و بازگرداندن تحریم‌های تعلیق‌شده، دولت آمریکا در میانه تابستان یک دسته از تحریم‌ها را علیه ایران بازگردانده بود.

دیگر کشورهای طرف توافق هسته‌ای، شامل بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه، می‌گویند هم‌چنان به این توافق عمل می‌کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در همه گزارش‌هایش هر بار گفته است که تهران به تعهداتش در برجام پای‌بند مانده است.

طرفین اروپایی برجام بارها از تصمیم آمریکا برای ترک توافق و بازگرداندن تحریم‌ها انتقاد کرده‌اند. آنها می‌گویند در پی راه‌حل‌هایی برای حفظ تجارت با ایران هستند.

با این حال چندین شرکت اروپایی در ماه‌های بعد از خروج آمریکا از برجام، کارشان را در ایران تعطیل یا محدود کرده‌اند.