شهرداری تهران؛ دو گزینه نهایی انتخاب شدند

شورای شهر تهران
توضیح تصویر،

شورای شهر تهران

اعضای شورای شهر تهران در نود و نهمین جلسه این شورا امروز یکشنبه (۲۰ آبان) پس از شنیدن برنامه‌های ۴ نامزد شهرداری تهران، آقایان عباس آخوندی و پیروزحناچی را به عنوان گزینه‌های نهایی انتخاب کردند.

در ابتدای جلسه علنی امروز و پیش از ارائه برنامه‌ها، انصراف رسول کشت‌پور از گزینه‌های شهرداری اعلام گردید که با این اتفاق تعداد نامزدها از ۵ به ۴ نفر رسید.

سپس آقایان کامل تقوی نژاد، پیروز حناچی، عباس آخوندی و غلامرضا انصاری به ترتیب اقدام به تشریح برنامه‌های خود برای اداره شهر تهران کردند و پس از آن نیز به سئوالات اعضای شورای شهر پاسخ دادند و در انتها نیز انتخابات برای برگزیدن ۲ گزینه نهایی انجام شد که به ترتیب آقایان آخوندی با ۱۶ رای و حناچی با ۱۱ رای انتخاب شدند و آقای تقوی با ۱۰ رای و آقای انصاری با ۳ رای از راهیابی به گزینه‌های نهایی بازماندند.

در پایان جلسه شورای شهر محسن هاشمی در جمع خبرنگاران با تشریح روند انتخاب این دو گزینه نهایی اعلام کرد دو گزینه نهایی باید در کمیسیون‌های شورای شهر حضور و از برنامه‌های خود دفاع کرده و در جلسه روز سه‌‌‌‌‌شنبه (۲۲ آبان) شورای شهر، شهردار جدید تهران انتخاب خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

شهری برای همه

توضیح تصویر،

پیروز حناچی

پیروز حناچی یکی از گزینه‌های نهایی شورای شهر در برنامه خود از کاهش سهم درآمد شهرداری از محل صدور پروانه‌ها سخن گفت و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری را یکی از چالش‌های مهم شهرداری تهران عنوان کرد. به گفته وی تنها ۲۵ درصد کل درآمد شهرداری تهران از درآمدهای پایدار است.

آقای حناچی عنوان برنامه خود را "شهری برای همه" اعلام کرد و توجه این برنامه را به "پایداری و زیست‌پذیری" و از میان برداشتن عرصه‌های "ناکارآمد شهری، عدالت در برخورداری از خدمات و کاهش ترافیک" عنوان نمود.

از نظر وی سهم پایین حمل و نقل عمومی زیبنده شهر تهران نیست و گسترش شبکه حمل و نقل عمومی و مناسب‌سازی شهر برای گروه‌های خاص از دیگر برنامه‌های او برای شهرداری خواهد بود.

معاون کنونی شهردار تهران همچنین از در اولویت قرار گرفتن پسماند و الگوی تولید زباله گفت و اذعان داشت که "تفکیک زباله‌ها باید از خانه‌ها آغاز شود" و از تغییر شیوه جمع آوری زباله سخن گفت.

تحقق حکمرانی محلی

توضیح تصویر،

عباس آخوندی

عباس آخوندی دیگر گزینه نهایی شهرداری تهران نیز برنامه پیشنهادی‌اش را "تحقق حکمرانی محلی" اعلام و آن را موتور محرکه توسعه کلان شهر تهران خواند.

آقای آخوندی گفت که اعتقاد دارد نظام ایران نیاز به یک نظام حکمروایی شهری دارد و دلیل ناکارآمدی‌های موجود را عدم به رسمیت شناختن این موضوع دانست.

وزیر سابق راه وظیفه شهرداری را "ستاد بازآفرینی شهر تهران" دانست و از داشتن برنامه جامع اقدام مشترک برای هر محله خبر داد تا امکانات شهرداری و سایر دستگاهها برای بازآفرینی محله با مشارکت شورایاری‌ها به صورت دقیق مشخص باشد.

از دیگر برنامه‌های عباس آخوندی "یکپارچگی حمل و نقل درون شهری و برون شهری" بود که در آن از اتصال متروی تهران به ایستگاه‌های راه‌آهن سخن گفت.

حاشیه‌های سیاسی انتخاب شهردار جدید

انتخاب دو گزینه نهایی شهرداری اما بدون حاشیه‌های سیاسی مرسوم در ایران نبود.

محافظه‌کاران در روزهای گذشته به صورت گسترده حملاتی را به عباس آخوندی در رسانه‌هایشان منتشر کردند که بعنوان نمونه روزنامه کیهان و خبرگزاری فارس در خصوص عملکرد وی در دوران وزارت راه و شهرسازی انتقاداتی را منتشر کردند و در نهایت نتیجه گرفته بودند که او عملکرد مناسبی در دوره وزارت نداشته و انتخابش بعنوان شهردار تهران نیز نامناسب است و خبرگزاری فارس خبری با عنوان "انتخاب آخوندی به عنوان شهردار تهران موجب له شدن مستضعفان می‌شود" منتشر کرد .

همچنین ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران از دریافت صدها پیامک برای عدم انتخاب آخوندی خبر داد و گفت که به او گفته‌اند "چرا تهران را بدبخت می‌کنید".