ارتباط بانک مرکزی ایران با سوئیفت 'قطع شد'

بانک مرکزی

منابع خبری به نقل از سیگال مندلکر، یکی از مقام های وزارت خزانه داری آمریکا از قطع ارتباط بانک مرکزی ایران با پیام رسان مالی سوئیفت خبر داده‌اند.

این قطع ارتباط انتقال مالی ایران با کشورهای دیگر را مشکل می‌کند.

دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران از هفته پیش آغاز شده است.

خانم مندکلر همچنین گفته است ایالات متحده چندان نگران سازوکار ویژه مالی اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا نیست.

او گفته: "خبر مهمتر در اروپا این است که تعداد زیادی از شرکت‌ها در حال خروج از ایران هستند."

سیگال مندلکر همچنین گفته: "من اصلا نگران ساز وکار ویژه مالی اروپا نیستم"

او در گفتگوی خود با خبرنگاران اشاره به اقدام‌های بیشتری علیه ایران کرده و گفته: "درباره ایران چیزهای بیشتری از ما خواهید دید."

توضیح تصویر،

سیگال مندلکر، از مقام های ارشد وزارت خزانه داری آمریکا روز دوشنبه (۲۱ آبان) به اقدامات بیشتری علیه ایران در آینده اشاره کرده است

ایالات متحده آمریکا از پنجم نوامبر (چهاردهم آبان) تحریم هایی را که با توافق برجام از ایران رفع شده بود به طور کامل بازگرداند.

این در حالی است که بعضی بانک‌ها نظیر بانک ملی دو روز پیش (۱۹ آبان) در ابلاغیه‌ای از قطع دسترسی به سامانه سوئیفت در روز دوشنبه (امروز) خبر داده بودند.

در این ابلاغیه از تمام واحدهای ارزی اعم از ادارات و شعب خواسته شده بود تا زمان فوق‌الذکر (دوشنبه ۲۱ آبان) روند پردازش آنها از طریق سامانه سوئیفت صورت گیرد.

سوییفت فراگیرترین سامانه ارتباطات مالی بین بانکی است.

هفته پیش و همزمان با آغاز دور دوم تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، سوئیفت اعلام کرده دسترسی چند بانک ایرانی به این سیستم ارتباطی بین‌بانکی را تعلیق کرده است.

سوئیفت در اطلاعیه‌ای که منتشر کرد اشاره مستقیمی به بازگشت تحریم های آمریکا نکرد و از فهرست بانک‌های ایرانی منع شده از این سیستم ارتباطی میان بانکی هم نامی نبرد.

اما وزارت دارایی آمریکا در فهرست طولانی تحریم‌شدگان، علاوه بر بانک مرکزی و چند بانک اصلی این کشور نظیر بانک کشاورزی؛ بانک ملی، بانک مسکن، بانک کارگشایی؛ بانک صنعت و معدن، بانک رفاه و بانک سپه، به چندین بانک و صندوق کوچک‌تر و خصوصی هم اشاره کرد.

در واکنش به این تصمیم سوئیفت رئیس بانک مرکزی ایران گفت تحریم‌های اعلام شده از سوی بانک مرکزی ایران پیش‌بینی و "برای شرایط مختلف، حتی برای مواردی فراتر از این تحریم‌ها برنامه‌ریزی" شده است.

بعضی از بانک‌هایی که در دور جدید تحریم‌ها گنجانده شده‌اندا در مبادلات دارو، غذا و کالاهای پزشکی نقش داشته‌اند.

آمریکا گفته اقلام بشردوستانه از شمول تحریم ها خارج است اما واردکنندگان این کالاها می گویند بانک از بیم تحریم جریمه های آمریکا برای مبادله کالاهای بشردوستانه هم احتیاط هایی به خرج می دهند که روند واردات را بسیار کند می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا به هشت کشور فعلا اجازه داده که به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

این معافیت ها بر اساس قوانین داخلی آمریکا هر شش ماه یک بار مورد تجدید نظر قرار می گیرد. هند، چین، ژاپن تایوان و کره جنوبی در آسیا، یونان و ایتالیا در اروپا و ترکیه از همسایگان ایران در حال حاضر می توانند از ایران نفت وارد کنند.

واکنش بانک مرکزی

بانک مركزی ایران در بیانیه ای در روز دوشنبه نوشت "سوئیفت صرفاً یک سامانه پیام رسانی بین بانک ها و موسسات در سطح بین المللی بوده و نقشی در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی ندارد."

در این بیانیه آمده است: "... سامانه‌های جایگزین پیام رسانی از مدت ها پیش برای پوشش امکانات و خدمات سوئیفت پیش بینی، توسعه و عملیاتی شده اند."

بانک مرکزی ایران می گوید "بنابراین با قطع ارایه خدمات سوئیفت به برخی بانک‌های داخلی، خللی در انجام مبادلات ارزی و فرایند تجارت خارجی پیش بینی نمی شود و فعالان اقتصادی می توانند با اطمینان از خدمات تمام بانک‌های دارای مجوز ارزی برای امور بازرگانی خود استفاده کنند."