شهردار جدید تهران؛ حناچی انتخاب شد، آخوندی رای نیاورد

حناچی حق نشر عکس Irna
Image caption حناچی شهردار تهران شد

شهردار جدید تهران انتخاب شد.

روز سه شنبه، ٢٢ آبان (١٣ نوامبر)، اعضای شورای شهر تهران پیروز حناچی را به سمت شهردار جدید این شهر انتخاب کردند. به گفته هیئت رئیسه شورای شهر، آقای حناچی ١١ رای و عباس آخوندی، وزیر سابق راه، ١٠ رای به دست آوردند.

روز یکشنبه این هفته، شورای شهر بین چهار نامزد تصدی شهرداری، عباس آخوندی و پیروز حناچی را به عنوان نامزدهای نهایی انتخاب کرد. کامل تقوی نژاد و غلامرضا انصاری دو نامزد دیگر بودند که کنار گذاشته شدند. آقای آخوندی ماه گذشته میلادی از سمت وزارت راه و شهرسازی استعفا داد و علت آن را اختلاف نظر با سیاست دولت عنوان کرد.

دوره کنونی شورای شهر حدود دو سال پیش کار خود را آغاز کرد و در این مدت، تا کنون سه نفر سمت شهردار را برعهده داشته‌اند.

محمد علی نجفی، نخستین شهردار منتخب شورای شهر پس از کمتر از یک سال در این سمت، به دلیل بیماری در اواخر فروردین ماه سال جاری از کار کناره‌گیری کرد. چند هفته قبل از استعفای از این سمت، حضور آقای نجفی در مراسمی که شهرداری به مناسبت روز زن ترتیب داده بود با انتقاد شدید برخی مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی مواجه شد.

حق نشر عکس Mehrnews
Image caption آخوندی یک رای کم آورد

فیلمی که از این مراسم منتشر شد گروهی از نونهالان را در حال رقص نشان می‌داد.

در پی استعفای آقای نجفی، با تصمیم شورای شهر سمیع‌الله حسینی مکارم، از معاونان شهردار تهران به عنوان سرپرست شهرداری برای چند هفته این سمت را تا انتخاب شهردار جدید در دست داشت.

در اردیبهشت ماه سال جاری، شورای شهر تهران محمدعلی افشانی، از معاونان وزارت کشور را به عنوان شهردار برگزید اما با تصویب قانون منع استخدام بازنشستگان و تایید اینکه این قانون شامل شهرداری نیز می‌شود، ناگزیر از این سمت کناره گرفت.

پیروز حناچی ٥٤ سال دارد و معاون سابق شهرسازی و معماری شهرداری تهران بوده است. وی در رشته معماری در دانشگاه تهران تحصیل کرده است. تخصص آقای حناچی مرمت شهری و باززنده‌سازی شهرها گزارش شده است.

از دیگر سمت‌های قبلی آقای حناچی معاونت معماری و شهرسازی وزیر راه در دولت اول حسن روحانی است. از او به عنوان یکی از فعالان جناح اصلاح طلب در جمهوری اسلامی نام برده می‌شود.

به گزارش ایرنا، آقای حناچی یکی از گزینه‌های اصلی وزارت مسکن و شهرسازی، در صورت تفکیک وزارت راه و شهرسازی به دو وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت راه و ترابری به شمار می‌رفت.

براساس قوانین ایران، پس از انتخاب شهردار توسط اعضای شورا، وزارت کشور باید گزینه معرفی شده را تایید و حکم انتصاب او را صادر کند.

+ شهرداری تهران؛ دو گزینه نهایی انتخاب شدند

+ افشانی شهردار تهران شد

+ شورای شهر تهران با دومین استعفای نجفی از شهرداری موافقت کرد

+ شهرداری تهران؛ دو گزینه نهایی انتخاب شدند

+ رقص در مراسم شهرداری تهران؛ دادستانی دستور تعقیب قضایی 'هنجارشکنان' را داد

موضوعات مرتبط