فرمانده سپاه پاسداران ایران: پنج تن از مرزبانانی که گروگان جیش‌العدل بودند٬ آزاد شدند

سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران در چند سال اخیر به یکی از ناامن ترین مناطق مرزی این کشور تبدیل شده حق نشر عکس IRIB
Image caption سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران در چند سال اخیر به یکی از ناامن ترین مناطق مرزی این کشور تبدیل شده

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری در شهر قزوین گفت که پنج نفر از مرزبانان میرجاوه که در مهرماه توسط مخالفان مسلح به گروگان گرفته شده بودند٬ آزاد شده‌اند.

آقای جعفری بدون اشاره به تعداد کسانی که هنوز گروگان هستند گفت که تلاش‌ها برای آزادی آنها نیز ادامه دارد.

به گفته فرمانده سپاه٬ گروگانگیران خواستار آزادی تعدادی از زندانیان هستند٬ اما دولت ایران با این درخواست مخالفت کرده است.

همزمان روزنامه ایران به نقل از مسئول روابط عمومی سپاه در توییتر نوشت که آنچه درباره آزادی مرزبان‌ها منتشر شده بر مبنای اطلاعاتی است که طرف پاکستانی در اختیار ایران قرار داده است.

خبرگزاری ایرنا گزارش داد که تعداد کل مرزبان‌هایی که به گروگان گرفته شده بودند٬ ۱۲ تن است. اما این خبرگزاری در زمان گروگانگیری در ۲۳ مهر٬ تعداد مرزبان‌ها را ۱۴ تن گزارش داده بود. همان روز خبرگزاری فارس نوشته بود که تعداد گروگان‌ها ۱۱ نفر است.

در نهایت در روز پنج‌شنبه که خبر آزادی پنج نفر از این گروگان‌ها منتشر شد٬ خبرگزاری ایسنا تعداد گروگان‌ها را ۲۵ نفر گزارش داد.

در مهرماه قرارگاه قدس سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که "عوامل نفوذی" موجب شده‌اند تا "اشرار و تروریست‌ها" موفق شوند تا تعدادی از مرزبانان و "بسیجیان بومی" را به گروگان بگیرند و به خاک پاکستان منتقل کنند.

در بیانیه سپاه اشاره‌‌ای به تعداد گروگان‌ها نشده بود.

اما گروه "جیش العدل" که دولت ایران آن را گروهی تروریستی می‌خواند٬ با انتشار بیانیه‌ای ضمن پذیرش مسئولیت این گروگانگیری٬ تعداد گروگان‌ها را ۱۲ نفر اعلام کرد.

ضمن اینکه درباره هویت گروگان‌ها و وابستگی‌های سازمانی آنها نیز خبرهای ضد و نقیضی منتشر شد. اما گروه جیش‌العدل مدعی شد که پنج‌تن از گروگان‌ها از اعضای یگان تکاوری نیروی انتظامی و هفت تن از آنها از اعضای سپاه پاسداران هستند.

اما در گزارش خبرگزاری فارس آمده بود که چهار تن از گروگان‌ها سرباز وظیفه و یکی از آنها از نیروهای کادر نیروی انتظامی است. همچنین این خبرگزاری شش تن از گروگان‌ها را اعضای بسیج معرفی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

جیش العدل چیست و چه می گوید؟

جیش العدل خود را "ارتش عدالت و برابری" و سنی معرفی می کند. این گروه پیش از این مدعی شده بود که "ده ها" نفر از نیروهای ایرانی را کشته است. جیش العدل در پی قتل مرزبانان ایرانی در سال ۱۳۹۲ این اقدام را در "دفاع" از جوانان بلوچ، کرد و خوزستانی توصیف کرد اما سپس در جایی دیگر قتل آنها را به جنگ سوریه و حمایت ایران از دولت آن کشور نسبت داد.

پیش از جیش العدل، گروه "جندالله" برای مدتی از شیوه مشابه ارتکاب قتل مرزبانان در ایران و سپس فرار به پاکستان استفاده می کرد تا این که عبدالمالک ریگی، رهبر آن گروه بازداشت و اعدام شد و مقام های امنیتی ایران هم اعلام کردند که شبکه او را متلاشی کردند.

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران در چند سال اخیر به یکی از ناامن ترین مناطق مرزی این کشور تبدیل شده است. آمیخته بودن جمعیت شیعه و سنی، فعالیت گروه های مسلح بلوچ، مرز طولانی با پاکستان، قاچاق سودآور مواد مخدر، تبعیض گسترده و نارضایتی اهالی از مسئولان محلی و حکومت مرکزی و دسترسی آسان به سلاح غیرمجاز همگی از عواملی معرفی شده اند که در تضعیف امنیت این استان موثرند.

در سال‌های اخیر گروه‌های مسلح در استان سیستان و بلوچستان ایران بارها نیروهای نظامی ایرانی را هدف قرار داده‌اند. ایران می‌گوید پاکستان با این گروه‌ها که تصور می‌شود پایگاه‌هایی در این کشور دارند، به اندازه لازم برخورد نکرده است. استان سیستان و بلوچستان همواره امنیتی شکننده داشته اما از سال ۱۳۸۴ با گروگانگیری ها و آدمکشی های متعددی رو به رو بوده که تاکنون ادامه داشته است. دستگیری و اعدام عبدالمالک ریگی، رهبر پیشین جندالله، نتوانسته به این حملات پایان دهد.

ایالت بلوچستان پاکستان نیز از مناطق ناامن و کمتر توسعه یافته آن کشور محسوب می‌شود. علاوه بر ملی‌گرایان بلوچ که برای استقلال این منطقه فعالیت مسلحانه دارند، افراد مسلح گروه‌های اسلامگرای تندرو هم در سال‌های اخیر در این ایالت حضور داشته و به عملیات خشونت آمیز دست زده‌اند. پس از اعدام عبدالمالک ریگی گروهی از بلوچ های پاکستان در اعتراض به اعدام او در کراچی تظاهرات کردند. این راهپیمایی را "جبهه ملی بلوچ" که خود را یک سازمان مدافع حقوق اقلیت بلوچ در پاکستان می خواند، سازماندهی کرده بود.

سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران، پیش از این گفته بود مناطقی در خاک پاکستان به محل آموزش "تروریست‌های جیره‌خوار عربستان" تبدیل شده و "در صورت ادامه این تعرضات، مامن و مخفیگاه تروریست‌ها در هر جایی که باشند مورد ضربات کوبنده قرار خواهد گرفت".

موضوعات مرتبط