آمریکا 'شبکه ایران-روسیه' برای انتقال نفت به سوریه را تحریم کرد

آمریکا از تحریم شرکت "گلوبال ویژن گروپ" و محمد عامر الشویکی، مدیرعامل آن که در روسیه فعالیت می کند خبر داده است
توضیح تصویر،

آمریکا از تحریم شرکت "گلوبال ویژن گروپ" و محمد عامر الشویکی، مدیرعامل آن که در روسیه فعالیت می کند خبر داده است

آمریکا اعلام کرده که ۹ شخص حقیقی و حقوقی که ایران و روسیه از طریق آنها به سوریه نفت منتقل می کنند را تحریم کرده است.

وزارت دارایی آمریکا روز سه شنبه (۲۰ نوامبر) اعلام کرد که در این رابطه دو شهروند ایران به نام های حسین یعقوبی میاب و رسول سجاد را تحریم کرده است.

همچنین شرکت "گلوبال ویژن گروپ" و محمد عامر الشویکی، مدیرعامل آن در روسیه، تحریم شدند. وزارت دارایی آمریکا همچنین نام شرکت داروسازی و درمانی "تدبیر کیش" را به فهرست تحریم های خود اضافه کرد.

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا در یک بیانیه اعلام کرد: "امروز ما علیه یک برنامه پیچیده ایران و روسیه اقدام می کنیم که از آن برای تقویت حکومت اسد و ایجاد درآمد برای فعالیت های شرورانه ایران استفاده می کنند."

اوافزود: "مقامات بانک مرکزی ایران به سواستفاده از نظام بانکی بین المللی ادامه می دهند و در این مورد حتی از شرکتی استفاده کردند که نامش از فعالیت تجاری در عرصه کالاهای بشردوستانه حکایت دارد و از آن به عنوان ابزاری برای نقل و انتقال مالی این در برنامه نفتی استفاده کردند."

دولت ایران هنوز به این اقدام آمریکا واکنش نشان نداده است.

آمریکا می گوید که "گلوبال ویژن گروپ" به واسطه شرکت پروم سیریو‎ ایمپورت - از موسسات زیرمجموعه وزارت انرژی روسیه - و شرکت ملی نفت ایران، به سوریه نفت منتقل می کند و از طریق شرکت تدبیر کیش و "بانک تجارت میر" از بانک مرکزی ایران پول دریافت می کند.

توضیح تصویر،

وزارت دارایی آمریکا می گوید این نامه محمد عامر الشویکی به رسول سجاد - از مقامات بانک مرکزی ایران - است که دریافت ۶۳ میلیون دلار را تایید می کند

این تحریم ها در حالی اعلام می شود که برایان هوک، نماینده ویژه وزارت‌خارجه آمریکا در امور ایران در مورد شکستن تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی هشدار داده است.

آقای هوک در پیامی در توییتر وزارت خارجه آمریکا نوشت: "وقتی شرکت‌ها با رژیم ایران معامله می‌کنند، احتمالا در حال تامین مالی تروریسم، شاید در خاک کشور خودشان باشند." وی افزوده است که "هدف از تحریم‌های ما محروم کردن رژیم از صدور تروریسم است."

پیام توییتری نماینده ویژه آمریکا همچنین شامل بخشی به زبان فارسی است که در آن هشدار داده که "ما نسبت به هرگونه فرار از تحریم‌ها هوشیاریم، و چنانچه این کار را مشاهده کنیم، در استفاده از تحریم برای متوقف کردن آن تردید نخواهیم کرد."

هشدار برایان هوک در حالی منتشر می‌شود که حدود سه هفته پیش، مرحله دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته شد.

مقامات آمریکایی هدف از این تحریم‌ها را "تغییر رفتار" حکومت ایران توصیف کرده و خواستار تغییراتی اساسی در جنبه‌های از سیاست خارجی و داخلی و همچنین فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی شده‌اند.

اخبار مرتبط: