صادق لاریجانی اظهارات ظریف درباره پولشویی را خنجر زدن به 'قلب نظام' خواند

حق نشر عکس ISNA
Image caption رئیس قوه قضائیه ایران: مسئولان نباید سخنانی به زبان بیاورند که مانند خنجر به قلب نظام فرو برود

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، اظهارات اخیر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، مبنی بر وجود پول شویی گسترده در این کشور را "فرو کردن خنجر به قلب نظام" دانسته و خواهان آن شده است که مقامات "سخنان مجمل و دوپهلویی بر زبان نیاورند که موجب سوء استفاده دشمنان شود."

هم زمان، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران با دفاع از اظهارت آقای ظریف گفته است که او حکومت یا یک نهاد خاص را به پولشویی متهم نکرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای لاریجانی روز سه شنبه گفت: "اگر پولشویی عظیمی در کشور وجود دارد چرا آن را به قوه اطلاع نداده‌اید؛ این موضوع نیز مانند بحث واردات غیرقانونی خودروها است که بعد از چندماه به اطلاع قوه قضائیه رسید."

صادق لاریجانی گفت در شرایطی که آمریکا به اروپا می گوید اگر سه ماه با واشنگتن همکاری کند جمهوری اسلامی فرو خواهد پاشید، "همگی باید در یک مسیر و تحت رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری حرکت کنیم تا بتوانیم کشور را از بند مشکلات برهانیم."

او افزود: "مسئولان نباید سخنانی به زبان بیاورند که مانند خنجر به قلب نظام فرو برود".

در همین رابطه، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، برخی گزارش ها مبنی بر اینکه قوه قضاییه مهلتی ۱۰ روزه به محمد جواد ظریف داده تا مستندات خود در مورد پولشویی را به این قوه ارائه کند، گفت: "ما تاکنون در این ارتباط نامه‌ای از قوه قضاییه دریافت نکرده‌ایم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ظریف: خیلی ها از پولشویی منفعت می برند

مرتضی سرمدی، قائم مقام وزیر امور خارجه ایران، هم با دفاع از اظهارات آقای ظریف گفته است که او به هیچ وجه نظام و یا نهادی را به پولشویی متهم نکرده بلکه گفته است:" با توجه به ارقام بالای پولشویی در کشور هیچ استبعادی ندارد که بخشی از آن برای فضاسازی جهت مخالفت با قوانین ، تدابیر و اقداماتی که علیه پولشویی در جریان است به کار گرفته شود."

به گزارش خبرگزاری ایسنا مرتضی سرمدی گفت در سال بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود که به گفته او، قسمت عمده این مبلغ با پولشویی وارد سیستم مالی کشور می شود.

قائم مقام وزیر امور خارجه ایرانید کرد: "ارقام پولشویی در کشور گسترده است و مبارزه با آن نیازمند عزم ملی و بر خورد شجاعانه و قاطع با عاملین اصلی این پدیده مخرب در اقتصاد کشور است ."

هم زمان، حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، در شبکه توییتر نوشت که مقامات جمهوری اسلامی سالهاست که اطلاعات دقیقی درباره "میزان پولشویی سودهای غیرقانونی" دارند.

ظر یف: خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند

محمدجواد ظریف اخیرا گفته بود که پولشویی گسترده در این کشور یک واقعیت است و هشدار داد که دلیل فضاسازی‌هایی که علیه مصوبه های ضدپولشویی می شود "منافع اقتصادی" افراد است.

آقای ظریف در گفت و گویی ویدئویی با وب سایت خبرآنلاین در ایران گفت در ایران "خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند" و "آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می دهند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور" علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند.

در ماه های اخیر صحنه سیاسی ایران شاهد اختلافات گسترده ای بر سر پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم سازمان ملل بوده است. امامان جمعه، چهره های حکومتی از جمله فرماندهان سپاه و جمعی از نمایندگان مجلس که در صحن علنی طوماری علیه این کنوانسیون امضا کردند، از مهمترین مخالفان کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم هستند.

وزیر امور خارجه ایران گفت "فضایی درست کردند کسانی که یک قلم معامله شان ممکن است ۳۰ هزار میلیاد تومان در آن منفعت جا به جا شود. کل بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم تبلیغات و فضاسازی شان می کنند".

او افزود: "مجموع بودجه دلاری و ریالی وزارت امور خارجه ١١٠٠ میلیارد تومان است یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه های فرهنگی که با ارگان های قدرتمند کشور ارتباط دارند و ما نمی توانیم با آن فضاسازی مقابله کنیم".

پولشویی چیست؟

  • پولشویی یعنی چه؟فرایندی است که در آن پول حاصل از اقدامات غیرقانونی تبدیل به پول یا ثروتی شود که در ظاهر از راه‌های قانونی به دست ‌آمده است و به این طریق رد فساد از پول شسته شده و سپس وارد اقتصاد می‌شود.
  • چرا پولشویی انجام می شود؟به این دلیل که منبع واقعی پول نامشخص باقی بماند. فرار مالیاتی هم می‌تواند دلیل دیگری برای آن باشد. پول‌شویی در واقع یک عمل مجرمانه است که یک برای رد گم کردن درآمد حاصل از جرم بزرگتری انجام می شود.
  • چه کسانی پولشویی می کنند؟ عمدتا کسانی هستند که از قاچاق مواد مخدر، اختلاس، رشوه و سایر راه‌های غیرقانونی کسب درآمد کرده‌اند و به دنبال حذف رد آن هستند.
حق نشر عکس ion.ir
Image caption جواد کریمی قدوسی و نادر قاضی پور از جمله نمایندگانی هستند که طومار علیه کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در صحن مجلس نمایش دادند

آقای ظریف گفت هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نمی کند "اما کسانی که منافع دارند، پشت القای این تصورات (مضر بودن پیوستن ایران به کنوانسیون مقاله با تامین مالی تروریسم) هستند".

ابراز مخالفت ها با این کنوانسیون پس از اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در مخالفت با این کنوانسیون، تشدید شد.

آیت الله خامنه ای به دنبال جنجال در مجلس شورای اسلامی و اعتراضات به متن این کنوانسیون با مخالفت با این کنوانسیون ابتدا از نمایندگان خواست آن را تصویب نکنند و یک طرح ملی را جایگزین کنند اما چند هفته بعد دفتر او اعلام کرد که با تغییر دیدگاه رهبر، نمایندگان می توانند به وظیفه خود عمل کنند و هر طور که لازم می دانند تصمیم بگیرند.

پس از اعلام این موضوع از سوی علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان لایحه دولت برای پیوستن به این کنوانسیون را تصویب کرده اما شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز آن را تایید نکرده اند. در یکی از تازه‌ترین اظهارنظرهای مخالف، علی شیرازی، نماینده آیت الله خامنه ای در نیروی قدس سپاه پاسداران از شورای نگهبان خواسته که این مصوبه را رد کند.

پیوستن به این کنوانسیون یکی از توصیه های گروه ویژه اقدام مالی برای خروج قطعی ایران از فهرست سیاه این سازمان است که زمینه همکاری بین المللی بانکی ایران را فراهم می کند. گروه ویژه اقدام مالی بر قوانین مالی کشورها با هدف سلامت تبادلات بانکی نظارت می کند.

این نهاد ایران و کره شمالی را پرمخاطره ترین کشورها از نظر سلامت تبادلات مالی عنوان کرده است.