آمریکا ایران را به مخفی‌کاری درباره تسلیحات شیمیایی متهم کرد

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی حق نشر عکس AFP
Image caption نشان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

آمریکا ایران را متهم کرده که درباره سلاح‌های شیمیایی خود مخفی‌کاری کرده است و در پی مواد شیمیایی موثر بر سیستم عصبی مرکزی برای اهداف 'تهاجمی' است.

کنث وارد، نماینده آمریکا در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، روز پنجشنبه (۲۲ نوامبر) در لاهه هلند گفت: "آمریکا مدت‌ها در این باره نگران بوده که ایران برنامه‌ تسلیحات شیمیایی خود را حفظ کرده و آن را گزارش نداده است."

این مقام آمریکایی افزود: "ایالات متحده همچنین نگران است که ایران به دنبال مواد شیمیایی موثر بر سیستم عصبی مرکزی برای اهداف تهاجمی است."

او گفت که ایران در دهه ١٩٨٠ میلادی خمپاره های حاوی مواد شیمیایی به لیبی منتقل کرده بود. این اتهام در سال ٢٠١١ میلادی و در پی سقوط حکومت معمر قذافی، رهبر وقت لیبی، مطرح شد. ایران در همان مقطع اتهام را رد کرد.

کنث وارد همچنین ایران را متهم کرد که توانایی خود در عرصه "پر کردن سلاح های شیمیایی" را گزارش نداده است. مقامات جمهوری اسلامی هنوز به این اتهامات واکنشی نشان نداده اند.

نماینده آمریکا در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در حالی این اتهام را مطرح کرده است که در یکی از گزارش‌های وزارت خارجه آمریکا در ماه مارس ٢٠١٨ آمده است: "آمریکا اطلاعات کافی این خصوص ندارد که آیا ایران تاسیسات یا توانایی ساخت سلاح‌های شیمیایی را دارد یا نه".

در این گزارش آمده است: "گزارش‌هایی هست که در اواخر دهه ١٩٨٠ ایران تسلیحات شیمیایی را به لیبی منتقل کرده بود."

دولت آمریکا به طور مستمر درباره برنامه هسته‌ای ایران اظهار نگرانی کرده و دونالد ترامپ و مقام‌های دیگر می‌گویند توافق هسته‌ای برای ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای کافی نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای آمانو گفته 'ضروری است ایران به تعهداتش پایبند بماند'

آمریکا در حالی از برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دفعات پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده و می‌گوید این توافق ضامن ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، روز پنجشنبه بار دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرد.