نگرانی جامعه جهانی بهائی 'از تشدید برخورد با بهائیان در ایران'

مغازه مهر و موم شده حق نشر عکس UGC

جامعه جهانی بهائی در بیانیه ای از برخوردهای تازه با اعضای جامعه بهائیان ایران از جمله دستگیری و بستن مغازه های آنها ابراز نگرانی کرده است.

این سازمان می نویسد که فقط در دو هفته اخیر بیش از ۲۰ بهائی در تهران، اصفهان، استان آذربایجان شرقی و مازندران دستگیر شده اند و می گوید شمار بهائیان زندانی در ایران اکنون به ۹۰ نفر می رسد.

براساس این بیانیه همچنین احکام سنگینی برای بهائیان صادر شده که این گروه آنها را "ناعادلانه" توصیف کرد: "۹ بهائی در اصفهان به بهانه‌های واهی از جمله شرکت در جلسات دعا به 'عضویت در تشکیلات غیرقانونی فرقه ضاله بهائی به قصد اقدام علیه امنیت داخلی' و 'فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی' محکوم شده‌اند. این ۹ نفر در مجموع به بیش از ۴۰ سال زندان محکوم شده‌اند."

دیان علائی، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل در این بیانیه نوشت: "اقدامات اخیر مسئولان، بسیار نگران کننده است و نشان‌ دهنده افزایش فشار بر جامعه بهائی ایران از جمله تبعیضات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و تحصیلی است."

بنابه این گزارش اوائل ماه جاری چندین مغازه و محل کار بهائیان در شهرهای خرمشهر، اهواز و آبادان به دلیل تعطیلی اعیاد بهائی پلمب شد.

در این بیانیه آمده است: "در برخی از موارد، صاحبان مغازه ها از قبل به مقامات اطلاع داده بودند که مغازه‌هایشان در اعیاد بهائی تعطیل خواهند بود اما مسئولان به جای صدور اجازه، قبل از فرا رسیدن این اعیاد مغازه‌ها را پلمب کردند. در سایر موارد، مغازه ‌داران پس از پلمب اماکن کسب و کارشان برای رسیدگی به این بی‌عدالتی نزد مسئولان مربوطه رفتند اما به جای دریافت مجوز برای باز کردن مغازه‌هایشان با حکم احضار به دادگاه مواجه شدند."

بهائیان در ایران علاوه بر زندان و صدور احکام سنگین با محرومیت های اجتماعی مثل منع تحصیل روبرو بوده اند.

تخریب قبرستان‌های آنها، مصادره اموال، عدم صدور پروانه کسب‌وکار و جلوگیری از استخدام شهروندان بهایی از دیگر محدودیت‌هایی است که بهائیان در ایران با آن مواجه هستند.

Image caption در این بیانیه به نبش قبر اجباری بهائیان اشاره شده است