آمریکا: اروپا برنامه موشکی ایران را تحریم کند

حق نشر عکس Rex Features
Image caption برایان هوک از پیشرفت در مذاکرات آمریکا با اعضای ناتو برای اعمال تحریم های هدفمند علیه دست اندرکاران برنامه موشکی ایران خبر داد.

ایالات متحده از اتحادیه اروپا خواست ایران را به خاطر برنامه موشکی این کشور تحریم کند.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دوشنبه بار دیگر از برنامه موشکی ایران انتقاد کرد و آن را "تهدیدی جدی و رو به افزایش" نامید.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا شنبه ایران را متهم کرده بود که با آزمایش یک موشک میان برد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده است.

همزمان، وزارت امور خارجه فرانسه نیز در بیانیه ای ایران را متهم کرد که با آزمایش موشکی تازه این قطعنامه را نقض کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه آزمایش های موشکی ایران را "تحریک کننده و بی ثبات کننده" خواند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران بدون تایید یا رد این اتهام، برنامه موشکی ایران را موضوعی دفاعی دانست که به گفته او در قطعنامه ۲۲۳۱ منع نشده است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در حمایت از توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ صادر شد، انتقال و آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای را منع کرده است.

مایک پومپئو که برای شرکت در نشست ناتو به بروکسل سفر کرده قرار است با اعضای این سازمان درباره برنامه موشکی ایران هم تبادل نظر کند.

آقای هوک که به همراه آقای پومپئو به بروکسل سفر کرده است، از پیشرفت در مذاکرات آمریکا با اعضای ناتو برای اعمال تحریم های هدفمند علیه دست اندرکاران برنامه موشکی ایران خبر داد.

آقای هوک گفت: "(برنامه موشکی ایران) تهدیدی جدی و رو به افزایش است و کشورهای جهان، نه فقط اعضای اتحادیه اروپا، باید با تمام توان برنامه موشکی ایران را هدف قرار دهند."

به گفته آقای هوک، برنامه دونالد ترامپ برای اعمال حداکثر فشار بر حکومت ایران با پیوستن دیگر کشورها به تحریم های اعمال شده علیه تهران، موثرتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

راستی‌آزمایی: آیا برنامه موشکی ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل محدود شده است؟

پومپئو: ایران یک موشک بالستیک میان‌برد آزمایش کرده است