شورای امنیت سازمان ملل آزمایش موشکی ایران را بررسی می‌کند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جلسه شورای امنیت برای رسیدگی به آزمایش موشکی ایران و احتمال تعارض آن با مصوبه شورا تشکیل می‌شود

شورای امنیت آزمایش موشکی ایران را بررسی می‌کند.

به گفته منابع دیپلماتیک در سازمان ملل، قرار است امروز، سه شنبه، ۱۳ آذر (۴ دسامبر)، اعضای شورای امنیت در جلسه‌ای که پشت درهای بسته تشکیل خواهد شد مساله آزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی و امکان تعارض آن با مصوبات شورا را مورد بررسی قرار دهند. این جلسه به درخواست بریتانیا و فرانسه، از اعضای دایم شورای امنیت تشکیل می‌شود.

سه روز پیش، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در توییتر خود خبر داد که ایران یک فروند موشک بالستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای را آزمایش کرده است. آقای پومپئو این آزمایش را مغایر قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت در تایید برجام دانسته است. یکی از دلایلی که مقامات آمریکایی حکومت ایران را به نقض "روح برجام" متهم کرده بودند ادامه برنامه موشکی و نقض قطعنامه فوق بوده است.

این قطعنامه مصوبات قبلی شورا حاوی تحریم بین‌المللی ایران را لغو کرد و در آن از ایران خواسته شده که از تولید موشک‌های بالستیک که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده، خودداری کند.

این قطعنامه همچنین کشورهای دیگر جهان را از انتقال فناوری و اقلام مورد استفاده در برنامه موشکی ایران منع می‌کند.

+ آمریکا: اروپا برنامه موشکی ایران را تحریم کند

+ ایران ادعای آزمایش موشکی را تائید یا تکذیب نکرد

+ پومپئو: ایران یک موشک بالستیک میان‌برد آزمایش کرده است

+ راستی‌آزمایی: آیا برنامه موشکی ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل محدود شده است؟

حق نشر عکس https://twitter.com/
Image caption پومپئو خبر آزمایش موشکی بالستیک ایران را منتشر کرد و گفت که موشک آزمایش شده قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد

وزارت خارجه فرانسه آزمایش اخیر موشکی ایران را "تحریک آمیز و عامل بی‌ثباتی منطقه" توصیف کرد و گفت که این اقدام با قطعنامه ۲۲۳۱ انطباق ندارد. جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در بیانیه‌ای گفت که آزمایش موشکی اخیر ایران "تحریک‌آمیز، تهدید کننده و مغایر قطعنامه شورای امنیت بوده است" و افزود که بریتانیا قاطعانه خواستار "توقف اینگونه آزمایش‌هاست."

مقامات جمهوری اسلامی با رد این اتهام که در صدد دستیابی به تسلیحات اتمی یا تجهیزات مرتبط با استفاده اینگونه تسلیحات هستند، برنامه موشکی خود را جدای از مصوبه شورای امنیت راجع به برجام دانسته‌اند. در واکنش به انتقاد کشورهای غربی از آزمایش موشکی اخیر، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفت: "هیچ قطعنامه‌ای در شورای امنیت برنامه موشکی و یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است." وی آمریکا را به خاطر خروج از برجام بار دیگر مورد انتقاد قرارداد.

سخنگوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نیز گفت که ایران به برنامه موشکی خود ادامه می‌دهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بین جمهوری اسلامی و کشورهای غربی در مورد ارتباط برنامه موشکی با قطعنامه مربوط به برجام اختلاف نظر وجود داشته است

در واکنش به آزمایش اخیر موشکی ایران، برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، از کشورهای اروپایی خواسته است به تبعیت از ایالات متحده، ایران را مشمول تحریم قرار دهند. با وجود خروج ایالات متحده از برجام، کشورهای اروپایی، چین و روسیه همچنان به این توافق پایبند مانده‌اند.

خبر آزمایش موشکی اخیر ایران پس از یک دوره وقفه در آزمایش‌های موشکی منتشر شده است. پس از دستیابی به توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی به آزمایش موشکی ادامه داد و اعتراضات دولت وقت ایالات متحده و کشورهای دیگر غربی در این مورد را نادیده گرفت. با انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا و هشدار قبلی او در مورد احتمال خروج از برجام، این برنامه‌ها به نحو چشمگیری کاهش یافت و برای مدتی متوقف شد.

با توجه به خروج ایالات متحده از برجام و فشار ایالات متحده بر کشورهای باقیمانده برای خروج از این توافق، انگیزه جمهوری اسلامی از آزمایش اخیر مشخص نیست. برخی این نظر را مطرح کرده‌اند که ممکن است هدف ایران، هشدار به کشورهای باقیمانده در برجام برای تسریع در اقداماتی عملی جهت کاهش فشار ناشی از تحریم‌های آمریکا باشد. در مقابل، برخی دیگر نیز در مورد تبعات آزمایش موشکی هشدار داده و گفته‌اند که چنین اقدامی موضع طرفداران حمایت از حکومت ایران را تضعیف می‌کند.

در صورتی که شورای امنیت ایران را در نقض مصوبات شورا مقصر بداند، احتمالا کشورهای غربی برای تجدید نظر در رویکرد خود نسبت به برجام تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت ولو اینکه شورای امنیت مصوبات تنبهیی جدیدی علیه ایران صادر نکند.

صدور مصوبات شورا مستلزم رای اکثریت اعضا و موافقت تمامی پنج کشور عضو دایم از جمله روسیه و چین است که از حق وتوی مصوبات شورا برخوردارند.