اختلاف مجلس ایران و شورای نگهبان در مورد مقابله با تامین مالی تروریسم به مجمع رفت

حق نشر عکس Fars
Image caption علی لاریجانی رئیس مجلس گفت که "آخرین دستور" آیت الله علی خامنه ای این است که مخالف بررسی الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس نیست

نمایندگان مجلس ایران مصوبه الحاق دولت به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، را برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده‌اند.

مصوبه امروز بر اساس اصلاحاتی به رای گذاشته شد که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشنهاد کرده بود. گروهی از مخالفان این مصوبه در اعتراض به بررسی مجدد آن، صحن مجلس را با هدف از حد نصاب انداختن تعداد نمایندگان (ابستراکسیون) ترک کردند اما موفق به توقف رای‌گیری نشدند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس که اداره جلسه امروز چهاردهم آذر (پنجم دسامبر) را بر عهده داشت گفت که "آخرین دستور" آیت‌الله علی خامنه‌ای این است که "مخالف بررسی این موضوع در مجلس نیستند و مسیر قانونی باید طی شود".

نمایندگان حاضر در صحن مجلس پس از اصلاح بخشی از ایرادات شورای نگهبان و غیرقابل اصلاح دانستن بخش دیگر، این مصوبه را برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند. مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی در صورتی که شورای نگهبان بر مصوبه‌ای از مجلس اشکال وارد کند اما مجلس بر مصوبه خود اصرار داشته باشد، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می‌شود.

حق نشر عکس Fars
Image caption گروهی از نمایندگان در صدد از حد نصاب انداختن مجلس و ابستراکسیون بودند اما موفق نشدند

از چهار پیشنهاد گروه ویژه اقدام مالی به ایران برای تدوین قوانین مقابله با پولشویی، قانون اصلاح شده مبارزه با تامین مالی تروریسم تنها موردی است که اختلاف نظر بر سر آن تمام شده و اکنون لازم الاجرا است. سه مصوبه دیگر مجلس در انتظار تعیین تکلیف در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. این مصوبات عبارتند از: ۱- مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با جرایم سازمان یافته، ۲- مصوبه اصلاح قانون ضدپولشویی و ۳- مصوبه الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم.


عباسعلی کدخدایی، عضو و سخنگوی شورای نگهبان پیشتر گفته بود که در صورت ارسال این مصوبه به مجمع، احتمال تصویب نهایی آن وجود دارد. محمود هاشمی شاهرودی که پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی به ریاست مجمع منصوب شده، مدتی است که ظاهرا به دلیل بیماری غایب است و جلسات مجمع بدون حضور او تشکیل می‌شود.

پیوستن دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یکی از پیشنهادهای چهارگانه گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف) است. هدف از این پیشنهادها ارتقای مقررات ضدپولشویی در جمهوری اسلامی است تا نام ایران از فهرست سیاه اف ای تی اف خارج شود و امکان همکاری این کشور با نظام بانکی بین‌المللی فراهم شود.

در حال حاضر مجلس ایران هرچهار پیشنهاد اف ای تی اف درباره قوانین داخلی را تصویب کرده اما به جز قانون اصلاح شده مبارزه با تامین مالی تروریسم که نهایی شده، سه مورد دیگر از این چهار پیشنهاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.