ترامپ: تاکنون کمتر کشوری مانند ایران تحریم شده است

ترامپ
توضیح تصویر،

ترامپ بار دیگر از خروج از برجام دفاع کرد و بر تشدید فشار بر حکومت ایران تاکید ورزید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ضمن تاکید بر عزم دولت خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی، از تحریم ایران دفاع کرده است.

آقای ترامپ در سخنانی در مراسم حنوکا، از اعیاد یهودیان که در کاخ سفید برگزار شد، با توصیف اسرائیل به عنوان "یک دموکراسی پویا در قلب خاورمیانه" و ضمن حملات لفظی شدید علیه ایران، از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای - برجام - دفاع کرد و آن را تصمیمی ضروری دانست.

آقای ترامپ گفت: "ما از توافق وحشتناک هسته‌‌ای با ایران بیرون آمدیم، این توافقی بسیار بسیار وحشتناک بود که نمی‌بایست هرگز بسته شود."

رئیس جمهوری آمریکا از تحریم‌های آن کشور علیه جمهوری اسلامی ایران دفاع کرد و گفت: "ما شدیدترین تحریم‌ها را وضع کرده‌ایم، ما تحریم‌هایی را علیه ایران به اجرا گذاشته‌ایم که کمتر کشوری تا کنون به این شدت تحریم شده است."

دونالد ترامپ بار دیگر جمهوری اسلامی را به تلاش برای ساخت تسلیحات اتمی متهم کرد و گفت: "ما نباید اجازه دهیم ایران هرگز به تسلیحات هسته‌ای دست یابد، نمی‌توانیم بگذاریم بزرگترین حامی تروریسم در جهان، رژیمی که مرتبا شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهد و همواره اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند و مدام فریاد مرگ بر اسرائیل می‌کشد به اسلحه اتمی دست یابد؛ اجازه نخواهیم داد چنین چیزی وقوع پیدا کند."

توضیح تصویر،

مذاکرات هسته‌ای با ایران - دونالد ترامپ دولت سابق آمریکا را به خاطر ورود به "یک توافق بسیار بسیار وحشتناک" مورد انتقاد قرار داده است

در این سخنرانی، که با ابراز احساسات حاضران همراه بود، آقای ترامپ بار دیگر از تصمیم خود برای شناسایی بیت‌المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل دفاع کرد.

دونالد ترامپ از زمان رقابت در انتخابات ریاست جمهوری، دولت سابق آمریکا را به خاطر توافق هسته‌ای با ایران مورد انتقاد شدید قرار داده و گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات خواستار توافق مناسب‌تری خواهد شد.

آقای ترامپ با متهم کردن جمهوری اسلامی به تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای، گفته بود که برجام تنها برای مدتی کوتاه باعث جلوگیری از ساخت تسلیحات اتمی توسط ایران می‌شود و حتی در این مدت هم سازوکار موثری را برای جلوگیری از فعالیت اتمی جمهوری اسلامی به کار نمی‌گیرد.

رئیس جمهوری آمریکا حکومت ایران را متهم کرده که پس از حصول برجام و لغو تحریم‌های هسته‌ای، منابع مالی چشمگیر ناشی از لغو تحریم‌ها را به جای بهبود شرایط مردم ایران و پیشبرد اقتصاد این کشور، به گفته او، برای حمایت از "تروریسم"، کمک به حکومت سوریه، مداخله و بی‌ثبات کردن کشورهای منطقه و سرکوب مردم ایران به کار برده است.

در ماه می سال جاری، دونالد ترامپ رسما خروج کشورش از برجام را اعلام کرد و در نتیجه، تحریم‌های هسته‌ای ایالات متحده علیه ایران در دو مرحله به اجرا درآمد. این تحریم‌ها به خصوص بر محدودیت و در نهایت توقف صادرات نفت خام ایران و قطع ارتباط این کشور با شبکه بانکی و مالی جهانی متمرکز است.