هشدار روحانی به غرب: خیلی‌ها با تضعیف ایران بر اثر تحریم در امان نخواهند بود

حق نشر عکس Irna
Image caption حسن روحانی در کنفرانس روسای مجالس ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه که در تهران جریان دارد، سخنرانی می کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به دولت های غربی درباره عواقب تحریم ها و تاثیر آن بر توان ایران در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر هشدار داده است.

آقای روحانی با انتقاد از دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به دلیل رویکردش نسبت به ایران گفت که "با تضعیف ایران از راه تحریم، خیلی‌ها در امان نخواهند بود، آنها که حرف ما را باور ندارند، خوب است به نقشه جغرافیا نگاهی بیاندازند".

رئیس جمهور ایران هفدهم آذر (هشتم دسامبر) در دومین کنفرانس روسای مجالس ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه که در تهران جریان دارد، سخنرانی می کرد.

آقای روحانی گفته "از غربی‌ها انتظار نداریم که سهم‌شان را در ازای امنیت و ثباتی که برای آنها تامین کرده‌ایم، بپردازند اما بدانند که با تحریم ایران، به توانایی ما برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آسیب می‌زنند".

او در اظهارات کم سابقه ای هشدار داده که "اگر توانایی‌های ما در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در خاستگاه آنها ضربه‌ای ببیند، شما نخواهید توانست از زیر آوار مواد مخدر، پناهجویان و بمب ها و ترورها به سلامت خارج شوید".

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گزارش ها از کاهش تولید مواد مخدر در افغانستان حکایت دارد

از زمان توافق هسته ای ایران که اتحادیه اروپا یکی از اصلی‌ترین شرکای آن است، ایران و اروپا بر سر صدور تجهیزات امنیتی با هدف مقابله با قاچاق و تجارت مواد مخدر، توافق کردند.

ارائه این تجهیزات به ایران به دلیل تحریم های بین المللی علیه این کشور پیش از این ممکن نبود. در حال حاضر اتحادیه اروپا می گوید که به توافق هسته ای و برخورداری ایران از منافع رفع تحریم ها کاملا متعهد است.

به تازگی مقام های ارشد دولت ایران و رهبران اتحادیه اروپا مذاکرات دوره ای خود را با هدف تقویت روابط و همکاری در بروکسل برگزار کردند. از زمان توافق دو طرف برای همکاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر، گزارشی از خودداری اتحادیه اروپا از انتقال تجهیزات مورد نیاز ایران منتشر نشده است.

ایران دارای یک مرز طولانی مشترک با افغانستان است و برنامه های متنوع ملی و بین‌المللی برای جلوگیری از ورود مواد مخدر تولیدی از افغانستان دارد.

رئیس جمهور ایران گفته "ما سالانه ۸۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با مواد مخدر صرف می‌کنیم که نتیجه آن تضمین سلامتی افزون تر ملت‌ها از شرق اروپا تا غرب آمریکا و از شمال آفریقا تا غرب آسیاست. برای لحظه ای تصور کنید که اگر رخنه‌ای در این سد ایجاد شود؛ چه فاجعه‌ای به بار می‌آید. ما در مبارزه با تروریسم به همین اندازه راسخ بوده‌ایم".

ایالات متحده همه تحریم های اتمی آمریکا علیه ایران را که با توافق هسته ای رفع شده بود، مجددا از سر گرفته و تحریم های تازه تری هم علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است.

آمریکا می گوید درصدد است تا صادرات نفتی ایران را به صفر برساند که در صورت تحقق چنین تهدیدی، درآمد دولت ایران به دلیل وابستگی شدید به نفت، به شدت کاهش می یابد.

مقام های ایران می گویند که تهدیدات آمریکا اعلام "جنگ اقتصادی" علیه نظام جمهوری اسلامی است.