پیشنهاد رضا پهلوی: ضبط اموال ایران و وابستگان حکومت به نفع مخالفان

رضا پهلوی در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران درباره برنامه های خود درباره آینده این کشور صحبت کرد
Image caption رضا پهلوی در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران درباره برنامه های خود درباره آینده این کشور صحبت کرد

رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، در جلسه سخنرانی در یکی از اندیشکده‌های آمریکا، پیشنهاد داد کشورهای غربی اموال ایران در خارج از کشور را ضبط کرده و آن ها را در اختیار "مخالفان دموکرات حکومت ایران" قرار دهند. او همچنین گفت که نزدیکان دولتمردان ایران به کشورهای غربی رفت و آمد می‌کنند و پیشنهاد داد تا اموال آنها هم بررسی شود و در صورتی که مالشان از کیسه ملت می‌رود، آنها را هم توقیف کنند.

آقای پهلوی که در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب ایران در انستیتو واشنگتن صحبت می‌کرد، ابتدا دیدگاه‌هایش درباره آینده ایران را توضیح داد و سپس به سوال‌های مهدی خلجی، یکی از پژوهشگران اندیشکده، پاسخ داد. برنامه با سوال‌های حاضرین و خبرنگاران به پایان رسید.

ولیعهد پیشین ایران هرگونه کمک - مالی و غیر از آن- از جانب عربستان و اسرائیل به خود را رد کرد و گفت که اگر کشورهای غربی اموال حکومت ایران در خارج از کشور را مصادره کرده و در اختیار نیروهای "دموکرات" قرار دهند بهتر از آن است که آنها را به ایران بفرستند.

او مستقیما به باز پس فرستادن اموال ایران به این کشور بعد از امضای برجام اشاره کرد و این پرسش را مطرح کرد که آیا ایران این پول‌ها را صرف مردم و ساخت مدرسه کرد. خود او در پاسخ به این سوال گفت که احتمالا این پول را ایران در سوریه و یمن خرج کرده است.

یکی از حاضران از او پرسید که وقتی او پیشنهاد ضبط اموال ایران را می‌دهد، آیا مشخصا از اموال خاصی صحبت می‌کند؟ برای اینکه به گمان او آمریکا هرچه که از اموال ایران ممکن بوده را ضبط کرده است. آقای پهلوی گفت که می‌تواند بعدا از متخصصان در این باره سوال کند و جواب این سوال را بدهد چرا که در حال حاضر اموال خاصی را به یاد ندارد.

"وقتی می‌دانید یک رژیم امکاناتی در اختیار دارد که در جای دیگری آنها را سرمایه‌گذاری کرده و مال مردم است و شما هم می‌خواهید آن رژیم را کنترل یا تنبیه کنید، باید یک قدم فراتر بردارید و به جای اینکه این امکانات به سود رژیم و به ضرر آزادی‌خواهان مصرف شود. این می‌تواند یکی از جنبه‌های عملی کمک کردن به مخالفین نظام باشد."

درباره پیشنهاد ضبط اموال نزدیکان مقام‌های ایران، آقای پهلوی صحبت‌هایش را این طور روشن کرد که این حرف مردم ایران است که وقتی آنها با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، چطور "آقایانی که با رژیم سر و کار دارند و منفعت می‌برند، خیلی راحت می‌آیند و می‌روند و هیچ محدودیت ویزایی هم ندارند، یک جای کار می‌لنگد." او اما به صورت مشخص نگفت که چه نهاد یا سازمانی در خارج از ایران بالقوه می‌تواند نهاد تصمیم‌گیر درباره منبع پول افراد باشد و اینکه وقتی صحبت از نزدیکان مقام‌های حکومت ایران می‌شود، آیا صحبت از فرزندان است یا خواهر و برادر یا مثلا خواهرزاده و برادرزاده‌ها: "اینها جزییاتی است که متخصصان می‌توانند بگویند چه کسی و به چه دلیلی و چطور می‌تواند انجام [پیگیری] شود."

او در این نشست در چند نوبت رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور مانند بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا و رادیو فردا را به اسم نام برد و گفت که این رسانه‌ها در چنبره "نیروهای رژیم ایران" هستند و باید به جای توجیه رفتارهای حکومت ایران، صدای مردمی باشند که مخالف این رژیم هستند.

"سرکوب نشانه بی‌اعتمادی رژیم است"

آقای پهلوی در صحبت‌های روز جمعه خود بارها تاکید کرد که او حکومت ایران را "اصلاح ناپذیر" می‌داند. او همچنین گفت که خواهان مداخله کشورهای خارجی در ایران نیست اما می‌خواهد که آنها با اعتراض‌های مردم همراهی کنند.

مهدی خلجی، پژوهشگر انستیتو واشنگتن، که نقش گرداننده این نشست را داشت به گزارشگر بی‌بی‌سی فارسی در این نشست گفت: "برعکس زمان شاه که در آستانه انقلاب کسانی که از حکومت منفعت می‌بردند کمتر شدند، الان چنین چیزی دیده نمی‌شود."

او گفت میلیون‌ها نفر هم اکنون در ایران از حکومت منفعت می‌برند: "روحانیت و سپاه و نهادهای دیگری را داریم که از میلیون‌ها خانواده تشکیل می‌شود که منافعشان در بقای جمهوری اسلامی است."

مهدی خلجی گفت که آقای پهلوی "طوری صحبت می‌کند که انگار ایران در آستانه انقلابی دیگر است. در صورتی که به نظر نمی‌رسد چنین باشد".

با وجود این آقای پهلوی معتقد است: "سرکوب در ایران نشان می‌دهد که این حکومت احساس ناامنی می‌کند و رشته امور از دستش در می‌رود."

او مدعی است حتی گروهی از مقام‌های نسبتا بالای نیروهای مسلح در ایران هم با او در تماس هستند و از ایده‌های او "حمایت می‌کنند".

ولیعهد پیشین ایران در این نشست گفت در جریان انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ مردم نمی‌دانستند چه می‌خواهند اما او با مردم "روراست است" و از حالا به آنها می‌گوید که او می‌خواهد ایران قانون اساسی سکولاری داشته باشد که همه در آن برابر باشند و کسی به خاطر اعتقاد به دینی خاص یا نزدیکی به افراد حکومت ارجحیتی به دیگری نداشته باشد. و مثل همیشه درباره نقش خود در ایرانی که به هوادارانش وعده می‌دهد صحبتی نکرد.

او گفت که مسئولیت خود را صرفا تا رسیدن به قانون اساسی سکولار می‌بیند. به گفته او بیشتر مردم ایران خواهان چنین حکومتی هستند.

موضوعات مرتبط