روحانی در ترکیه؛ تهران و آنکارا بر اتحاد علیه پ‌ک‌ک و پژاک تاکید کردند

روحانی
توضیح تصویر،

دیدار روحانی و اردوغان پیش از اعلام رسمی خروج آمریکا از سوریه برنامه‌ریزی شده بود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز پنجشنبه (۲۰ دسامبر/ ۲۹ آذر) میزبان حسن روحانی همتای ایرانی خود بوده است.

گسترش روابط اقتصادی و رفع موانع ناشی از تحریم از موضوعات اصلی این دیدار و کنفرانس خبری دو رئیس جمهوری بود. توافق بر ادامه همکاری‌ها در سوریه و همچنین تاکید بر فعالیت مشترک علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و پژاک از جمله نتایج این گفت‌وگوها بود.

دولت‌های ایران و ترکیه در بیانیه‌ای گفته‌اند دو طرف "حداکثر استفاده" را از روابط موجود می‌کنند تا با گروه‌های کرد مسلح پ‌ک‌ک و پژاک مقابله کنند.

سفر رئیس جمهور ایران به ترکیه در حالی انجام می‌شود که دونالد ترامپ اعلام کرده نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج خواهد کرد.

خبرگزاری‌های داخلی ایران استقبال آقای اردوغان از همتایش ایرانی‌اش را "گرم و صمیمانه" توصیف کرده‌اند.

گسترش همکاری‌ها در دوران 'پساتحریم'

آقای روحانی و آقای اردوغان پس از مذاکرات دو جانبه در پنجمین جلسه شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه شرکت کردند.

این شورا در دولت اول آقای روحانی تشکیل شد و هدف از آن توسعه روابط اقتصادی دو کشور به سطح ۳۰ میلیارد دلار بود.

پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری مهمترین برنامه سفر آقای روحانی به آنکارا را شرکت در جلسه شورای عالی راهبردی ایران و ترکیه خوانده بود.

پس از این نشست ایران و ترکیه یک بیانیه مشترک نیز منتشر کردند که در آن بر حفظ توافق هسته‌ای ایران (برجام) و همکاری‌های مشترک دو جانبه و منطقه‌ای تأکید کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان در کنفرانس خبری پس از این نشست گفت: "تهران و آنکارا برای افزایش همکاری‌های مشترک اراده‌ای مصمم دارند".

آقای روحانی هم در این کنفرانس خبری گفت که با آقای اردوغان بر سر گسترش روابط اقتصادی به ویژه در حوزه "ترانزیت" توافق کرده‌اند.

رئیس جمهوری ایران گفت هیچ کشور ثالثی قادر نیست که "روابط همسایگی، برادری و صمیمانه" ایران و ترکیه را خدشه‌دار کند. او از آقای اردوغان نیز به خاطر مواضعش در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت کرد.

ترکیه، از شرکای اصلی اقتصادی ایران به شمار می‌آید. ششم نوامبر امسال، یعنی یک روز بعد از بازگشت کامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، رجب طیب اردوغان این تحریم‌ها را"اشتباه" خواند و گفت کشورش از این تحریم‌ها تبعیت نخواهد کرد.

این کشور بیش از نیمی از نفت خام مورد نیاز خود را از ایران وارد می‌کند.

حسن روحانی در کنفرانس خبری از مواضع آقای اردوغان تشکر کرد. او پیش از سفر نیز مواضع ترکیه و خود آقای اردوغان را "خوب و قاطع" توصیف کرده بود.

در جریان نشست مطبوعاتیرئیس جمهوری ایران بار دیگر از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران انتقاد کرد و گفت: "اقدام آمریکا علیه ایران صد در صد تروریستی است چرا که با ارعاب شرکت‌های دیگر، آنها را از تجارت آزاد با ایران می‌ترساند".

توضیح تصویر،

هیـأت بلندپایه‌ای از وزرا حسن روحانی را در این دیدار همراهی می‌کردند

در این سفر شماری از اعضای عالی‌رتبه دولت از جمله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن زنگنه وزیر نفت و رضا رحمانی وزیر صنعت، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و رضا اردکانیان وزیر نیرو، آقای روحانی را همراهی می‌کنند.

ادامه همکاری‌ها با ترکیه و روسیه در سوریه

آقای روحانی همچنین درباره تحولات منطقه‌ای گفت ایران و ترکیه و روسیه بر سر ادامه همکاری‌ها در سوریه تأکید دارند.

دیدار آقای روحانی و اردوغان پیش از اعلام رسمی خروج نیروهای آمریکا از جنگ سوریه برنامه‌ریزی شده بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، امروز چهارشنبه، (۱۹ دسامبر) خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را به طور رسمی اعلام کرد و گفت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مغلوب شده است.

نیروهای کرد سوریه اما نسبت به خروج نیروهای آمریکایی ابراز نگرانی کرده‌اند.

همزمان با این تحولات، در بیانیه شورای عالی راهبردی ایران و ترکیه که در جریان سفر روحانی به آنکارا منتشر شده، ایران و ترکیه اعلام کرده‌اند "حداکثر استفاده از مکانیزم همکاری‌های موجود علیه فعالیت‌های غیرقانونی و تروریستی عناصر پ‌ک‌ک و پژاک در طول مرزهای مشترک"‌ را در برنامه‌های خود قرار خواهند داد.

این بیانیه به همکاری دو کشور درباره حل بحران در یمن و افعانستان نیز پرداخته است.

رجب طیب اردوغان نیز در کنفرانس مطبوعاتی خود با آقای روحانی گفته تهران و آنکار قادرند گام‌های مشترکی برای پایان دادن به درگیری‌ها و اطمینان از صلح در منطقه بردارند.

گفت‌وگوهای دوجانبه آقایان روحانی و اردوغان امروز در حالی برگزار شد که دو روز پیش گفت‌وگوهای وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه برای تشکیل کمیته نگارش قانون اساسی و انتخابات آینده سوریه بدون نتیجه پایان یافت.

روسیه و ایران در جنگ سوریه از دولت این کشور حمایت می کنند، و ترکیه حامی مخالفان دولت است. هر چند سه کشور اکنون در عرصه بین‌المللی، به ویژه بحران سوریه روابط نزدیکی با یکدیگر دارند.