مانور نیروی زمینی سپاه در قشم همزمان با ورود ناوهواپیمابر آمریکا به خلیج‌فارس

مانور نیروی زمینی سپاه در جزیره قشم و اطراف آن برگزار می شود

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

مانور نیروی زمینی سپاه در جزیره قشم و اطراف آن برگزار می شود

همزمان با ورود یک ناو هواپیمابر آمریکایی به آبهای خلیج فارس پس از هشت ماه غیبت، نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک مانور نظامی در جزیره قشم و آبهای اطراف آن برگزار کرده است.

سرتیپ محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، گفته "اصول و راهبرد اصلی ما دفاعی است اما در سطوح عملیاتی و تاکتیکی، تهاجمی است". کمتر از شش ماه پیش نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس رزمایش برگزار کرده بود.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران می گوید در این رزمایش "غواصان و تکاوران نیروی زمینی سپاه با اجرای عملیات تهاجم به ساحل، تصرف سرزمین و تاسیسات استراتژیک دشمن را تمرین کردند".

براساس این گزارش غواصان نیروی زمینی سپاه "با تخلیه از قایق‌ها در نزدیکی ساحل دشمن [فرضی]، مسافتی را تا ساحل دشمن غواصی کردند و پس از خروج از آب، تهاجم به ساحل و تصرف آن را با استفاده از مهمات واقعی و جنگی تمرین کردند".

خبرگزاری فارس می‌گوید "این عملیات با هدف تصرف بخش های مهم سرزمین کشور متخاصم و تسلط بر تاسیسات و اماکن استراتژیک دشمن اعم از بندرگاه، اسکله و تاسیسات اقتصادی تمرین شد".

خبرگزاری تسنیم دیگر رسانه وابسته به سپاه هم گزارش داده که هلی کوپترهای نیروی زمینی سپاه هم راکت و موشک به سوی اهداف فرضی شلیک کرده اند. این خبرگزاری گفته است که در این رزمایش "برای نخسیتن بار از مین‌های ضد‌هلی‌کوپتر به صورت عملیاتی استفاده خواهد شد".

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

منابع خبری سپاه پاسداران می گویند در رزمایش در حال اجرا از مهمات واقعی استفاده شده است

رزمایش نیروی زمینی سپاه با ورود ناو هواپیمابر یو.اس.اس. جان ستینیس به خلیج فارس همزمان است. رسانه ها از قول منابع آمریکایی نقل کرده اند که در زمان ورود این ناو به تنگه هرمز، قایق های سپاه با نزدیک شدن به ناو و شناورهای پشتیان آن، تلاش می کردند از آنچه در حال وقوع بود، تصویربرداری کنند.

این نخستین حضور ناو هواپیمابر آمریکا از زمان خروج این کشور از توافق هسته ای با ایران است.

سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا که در منطقه رزمایش حضور دارد گفته است "نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از آمادگی رزمی لازم برای استفاده از قدرت در مقابله با هر تهدیدی برخوردارند".

ایالات متحده آمریکا با خروج از توافق هسته ای موسوم به برجام، همه تحریم های پیشین را مجددا اعمال کرده و گفته تلاش می کند درآمدهای نفتی ایران را به صفر برساند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران از زمان خروج آمریکا از توافق برجام بارها تهدید کرده که اگر نفت ایران از خلیج فارس صادر نشود، هیچ نفت دیگری هم از منطقه صادر نخواهد شد.

اظهارات او تهدید ایران به بستن تنگه هرمز توصیف شده است.