مقام وزارت دفاع ایران: شلیک راکت به سوی ناو آمریکا نبود، مربوط به مانور سپاه بود

دریادار امیر رستگاری، رئیس سازمان صنایع دفاع دریایی ایران، گفته است که شلیک راکت در منطقه خلیج فارس با هدف ناوهواپیمابر آمریکا نبوده و به رزمایش سپاه پاسداران در جزیره قشم مربوط است.

آقای رستگاری به تلویزیون رسمی ایران گفته است که جزیره قشم حل برگزاری مانور نظامی نیروی زمینی سپاه، در دهانه تنگه هرمز قرار دارد و شلیک آتش در این رزمایش احتمالا برای ناوهواپیمابر آمریکایی قابل مشاهده بوده اما ارتباطی با ورود این ناو به آب های خلیج فارس نداشته است.

او گفته که برنامه مانور نظامی ایران در این منطقه از هشت روز پیش اعلام شده بود تا شناورهای خارجی از آن مطلع باشند.

توضیح ویدئو،

مانور سپاه در تنگه هرمز، تمرین دفاع و تهاجم

برخی از رسانه ها گزارش داده بودند که همزمان با عبور ناوهواپیمابر یو.اس.اس. جان ستینیس از تنگه هرمز برای ورود به خلیج فارس، قایق های تندروی سپاه آن را مورد تعقیب قرار دادند و یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی هم به سوی آن شلیک کرده است.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران صبح امروز اول دی ماه با انتشار ویدئویی خبر داده بود که "۳۰ قایق ایرانی، ناو آمریکایی و ناوگروه همراه، آن را تعقیب کردند و یک پهپاد ایرانی هم برای فیلمبرداری از آن به پرواز درآمد".

این مقام بلندپایه وزارت دفاع ایران نزدیک شدن شناورهای سپاه به سوی ناو یو.اس.اس. جان ستینیس را تایید کرده اما پرواز پهپاد بر فراز ناو آمریکایی را تایید نکرده است.

منبع تصویر، Fars

توضیح تصویر،

نیروی زمینی سپاه مشغول برگزاری مانور در جزیره قشم است

دریادار رستگاری گفته "طول تنگه هرمز حدود ۴۵ کیلومتر است و زمانی که شناورها وارد آن می شوند چون از وسط تنگه عبور می کنند با جزایر ما حدود ۲۳ کیلومتر فاصله دارند و زمانی که از این جزایر عبور کردند طبیعی است که پهپاد ما را دیده اند و احتمالاً اجرای آتش را نیز مشاهده کردند و تلقی شیطنت‌آمیزشان این بوده که به سمت آنان شلیک شده در حالی که اصلاً این طور نبوده است".

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای رستگاری گفته "اساسا وقتی هر شناوری وارد منطقه خلیج فارس می شود چون از تنگه هرمز و از مسیر آب های سرزمینی ما عبور می کند طبق عرف نظام دریایی، زمان ورود و حتی خروج شناورها از ملیت، مأموریت و مقصد آن سئوال و شناسایی می شود و اصلاً چیز جدیدی نیست".

مقام نظامی ایران گفته پس از آنکه گشت های نیروی دریایی سپاه پاسداران به ناوهواپیمابر آمریکا نزدیک شدند، سئوال کردند و تأییدیه گرفتند، آنها به طور صلح آمیز از مسیر عبور کردند و اکنون مسیر خودشان را طی می کنند".

تحرکات خبرساز در منطقه تنگه هرمز در حالی صورت می گیرد که ایالات متحده آمریکا با خروج از توافق هسته ای موسوم به برجام، همه تحریم های پیشین را مجددا اعمال کرده و گفته تلاش می کند درآمدهای نفتی ایران را به صفر برساند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران از زمان خروج آمریکا از توافق برجام بارها تهدید کرده که اگر نفت ایران از خلیج فارس صادر نشود، هیچ نفت دیگری هم از منطقه صادر نخواهد شد که از این سخنان تهدید به مسدود کردن تنگه هرمز تعبیر شده است.

در حال حاضر نیروی زمینی سپاه پاسداران مشغول برگزاری مانور نظامی در جزیره قشم در خلیج فارس است که با ورود یک ناو هواپیمابر آمریکایی به منطقه همزمان شده است.

خبرگزاری فارس می‌گوید غواصان نیروی زمینی سپاه "با تخلیه از قایق‌ها در نزدیکی ساحل دشمن [فرضی]، مسافتی را تا ساحل دشمن غواصی کردند و پس از خروج از آب، تهاجم به ساحل و تصرف آن را با استفاده از مهمات واقعی و جنگی تمرین کردند".

گزارش شده است که در این رزمایش "برای اولین بار از مین‌های ضد‌هلی‌کوپتر به صورت عملیاتی استفاده خواهد شد".

این دومین مانور نظامی سپاه در خلیج فارس طی کمتر از شش ماه گذشته است.