نتانیاهو: لازم باشد اقدام علیه ایران را در سوریه تشدید می‌کنیم

بنیامین نتانیاهو

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

نخست وزیر اسرائیل با تاکید بر ادامه مقابله با حضور ایران در سوریه گفت "تصمیم ایالات متحده برای خروج دو هزار سرباز آمریکایی از سوریه بر سیاست ثابت ما تاثیر نخواهد گذاشت."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه، گفت که اسرائیل همچنان به تلاش‌های خود علیه ایران در سوریه ادامه خواهد داد.

آقای نتانیاهو روز سه‌شنبه، ۲۳ دسامبر در جلسه کابینه اسرائیل گفت که اگر لازم باشد اقدامات علیه ایران در سوریه را گسترش خواهد داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به تازگی اعلام کرد که دو هزار نیروی نظامی ایالات متحده در سوریه را از این کشور خارج می‌کند چون به گفته او گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه و عراق شکست خورده است.

اسرائیل حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را عاملی موثر در مقابله با دشمن اصلی خود، ایران و همین طور نیرویی بازدارنده برای حضور نظامی روسیه در سوریه می‌داند.

با وجود این آقای نتانیاهو با تاکید بر ادامه مقابله با حضور ایران در سوریه گفت "تصمیم ایالات متحده برای خروج دو هزار سرباز آمریکایی از سوریه بر سیاست ثابت ما تاثیر نخواهد گذاشت."

اسرائیل بارها در حملات هوایی خود در سوریه پایگاه‌هایی را که می‌گوید ایران در آن فعالیت نظامی دارد هدف قرار داده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کاوران نظامی ترکیه در مناطق مرزی با سوریه

تصمیم جنجالی

آقای نتانیاهو همچنین گفت که قصد دارد نگرانی‌ها در اسرائیل از این تصمیم آمریکا را رفع کند و افزود "همکاری ما با آمریکا به طور کامل ادامه خواهد داشت و در حوزه‌های بسیاری از جمله حوزه‌های عملیاتی، اطلاعاتی و بسیاری از حوزه‌های امنیتی دیگر اعمال خواهد شد."

تصمیم تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از سوریه در داخل آمریکا هم با انتقادات زیادی روبرو شد.

در پی اعلام این خبر جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا از سمت خود استعفا کرد و نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف مقابله با داعش هم از مقام خود کنار رفت.

هم‌زمان گزارش‌ها از ترکیه حاکی است که نیروهای نظامی این کشور در حال تقویت مواضع خود در مرز با سوریه هستند.

بنابر این گزارش‌ها یگان‌های نظامی ترکیه با تانک و واحدهای زرهی به نقاط مختلف مرزی در جنوب این کشور رسیده‌اند.

در پی اعلام تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت که ترکیه مسئولیت مبارزه با داعش در سوریه را به دست خواهد گرفت.

او همچنین اعلام کرد که عملیات برنامه‌ریزی شده علیه یگان‌های مدافع خلق متشکل از نیروهای کرد در شمال سوریه را به تعویق می‌اندازد.