صادق خان خواهان آزادی نازنین زاغری شد

نازنین زاغری

منبع تصویر، Free Nazanin

توضیح تصویر،

تصویر نازنین زاغری همراه با دخترش در اولین مرخصی پس از سه سال زندان

صادق خان، شهردار لندن خواهان آزادی نازنین زاغری شهروند ایرانی-بریتانیایی شده که در ایران زندانی است.

آقای خان در در دیدار با ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، حمایت خود را از درخواست آزادی این زندانی دو تابعیتی و پیوستن او به خانواده‌اش در ایام کریسمس اعلام کرد.

خانم زاغری که می‌گوید برای دیدار با اقوامش در عید نوروز سال ۱۳۹۵ و با هدف ارتباط بیشتر دختر خردسالش با والدین خود به ایران رفته بود، به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است. خانم زاغری این اتهام را رد می‌کند.

شهردار لندن زندانی شدن خانم زاغری را "به سخره گرفتن عدالت" توصیف کرد و گفت: "خانم زاغری به جرم نکرده دو سال است که به زندان افتاده در حالی که هیچ عمل خلاف و یا غیر قانونی انجام نداده و تمام اتهامات علیه او خلاف واقع است."

صادق خان همچنین گفت که "با نزدیک شدن به کریسمس ما از مقام‌های ایرانی می‌خواهیم تا با آزادی کردن خانم زاغری اجازه دهند وی به جمع خانواده‌اش بازگردد."

بیشتر بخوانید:

خانم زاغری که برای موسسه تامپسون رویترز - واحد خیریه خبرگزاری رویترز - کار می‌کرد، هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی تهران توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی ایران و بریتانیا است اما حکومت ایران و قوه قضاییه می‌گویند که تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسند و خانم زاغری را مطابق قوانین ایران دادگاهی و زندان کرده‌اند.