شمخانی: گفت‌وگوهای ایران با طالبان با اطلاع دولت افغانستان ادامه خواهد داشت

علی شمخانی

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

علی شمخانی در سفرش به کابل، از مذاکره تهران با گروه طالبان و تداوم این مذاکرات خبر داده است

یک هفته پس از مذاکرات نمایندگان طالبان و مقام های آمریکایی در ابوظبی، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، می‌گوید دولت افغانستان از مجموعه ارتباطات و گفت‌وگوهای ایران با طالبان اطلاع داشته و این روند همچنان ادامه خواهد یافت.

آقای شمخانی امروز ۵ جدی/دی به کابل سفر کرد و این موضوع را در دیدار با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان بیان کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این دیدار تاکید کرد که مشارکت فعال کشورهای منطقه در فرایندهای امنیتی می‌تواند "تضمین کننده ثبات و توسعه پایدار" برای کشورهای منطقه باشد.

هفته گذشته، گفت‌وگوهای سه روزه و رو در روی نمایندگان گروه طالبان و آمریکا در ابوظبی انجام شد. دراین مذاکرات نمایندگانی از دفتر سیاسی طالبان در قطر، نمایندگانی از شاخه‌های نظامی این گروه، نمایندگان آمریکا و نمایندگانی از کشورهای پاکستان، عربستان و امارات شرکت داشتند.

دولت افغانستان هم نمایندگان خود را به این نشست فرستاده بود اما طالبان در چند روز گذشته با انتشار چند خبرنامه‌ تاکید کردند که حاضر نیستند با هیات دولت افغانستان گفت‌وگو کنند.

بر پایه خبرنامه دفتر شورای امنیت افغانستان، حمدالله محب در دیدار با همتای ایرانی خود با تاکید به روند گفت‎وگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، گفت: در افغانستان اجماع داخلی برای آوردن صلح وجود دارد و حالا به یک اجماع منطقه‌ای با محوریت افغانستان و اصل روابطه دولت با دولت نیاز است.

آقای محب با اشاره به اهمیت راهبردی‌های امنیتی منطقه‌ای گفت: "تروریسم پدیده شوم است که هردو طرف را تهدید می‌کند و نا امنی یک کشور نا امنی تمامی منطقه است".

منبع تصویر، ceo

توضیح تصویر،

آقای شمخانی در سفر یک روزه اش به کابل، با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز دیدار و گفتگو کرده است

ایران و طالبان

از حدود دو سال پیش، مقام‌های آمریکایی و شماری از سران نهادهای امنیتی افغانستان بارها از "ارتباط و حتی کمک تجهیزاتی و نظامی" ایران به طالبان ابراز نگرانی کرده‌اند.

مقام‌های ایرانی از جمله حمیدرضا بهرامی، سفیر این کشور در کابل همواره این ادعاها را رد کرده و گفته‌اند: با طالبان تماس داریم و حتی این تماس را تبدیل به ارتباط نکردیم زیرا نخواستیم برای طالبان مشروعیت‌زایی شود.

این مقام‌ها هدف این تماس را تشویق گروه طالبان برای پیوستن به روند مذاکرات صلح با دولت افغانستان خوانده‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نوامبر گذشته، نمایندگان طالبان برای اولین بار در نشستی که نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان نیز حضور داشتند، اشتراک کردند

آمریکا که طولانی‌ترین ماموریت خارجی‌اش را در افغانستان داشته است، حالا موضوع مذاکرات صلح افغانستان را جدی دنبال دارد. با انتخاب زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان، این مقام آمریکایی تاکنون سه بار با نمایندگان طالبان دیدار داشته است.

در ماه نوامبر هیئتی از گروه طالبان به صورت رسمی در نشست صلح مسکو شرکت کرد. سه و نیم سال پس از انجام گفت‌وگوهای مستقیم میان هیات طالبان و دولت افغانستان در پاکستان، این دومین بار بود که هیتی از گروه طالبان به صورت رسمی در یک نشست مربوط به گفت‌وگوهای صلح شرکت می‏کرد.