نماینده خبرساز سراوان اتهام سرقت علمی را رد کرد: دانشجو به اجبار نامم را جزو نویسندگان مقاله گذاشت

درازهی

منبع تصویر، Mehr

محمد باسط درازهی، نماینده مجلس ایران به اتهام "سرقت علمی" که علیه او مطرخ شده پاسخ داد و گفت در نوشتن مقاله کپی‌برداری‌شده نقشی نداشته و دانشجویی "به اجبار" نام او را جزو نویسندگان مقاله درج کرده است.

آقای درازهی با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این کپی‌برداری را به عهده دانشجوی خود گذاشت و نوشت: "بنده از منابع مقاله و تهیه و تدوین مطالب بی‌اطلاع بوده‌ام."

او همچنین گفته است که دبیرخانه مسابقاتی که این مقاله علمی را در چین پذیرفت باید خطا و اشتباه احتمالی مقاله را بررسی می‌کرد.

آقای درازهی هفته گذشته به خاطر درگیری با یک کارمند گمرک خبرساز شد و چند روز بعد پس از این جنجال، این موضوع مطرح شد که مقاله‌‌ای درباره سیستم‌های کنترل ناوبری با نام آقای درازهی، از یک مقاله محققان دانشگاه فرایبورگ کپی‌ شده است.

مقاله منتشرشده با نام آقای درازهی در حوزه رباتیک است در حالی که او در سوابق تحصیلی‌اش می‌گوید که فوق لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی دارد.

آقای درازهی همین را دلیلی برای عدم دخالت خود در "سرقت علمی" دانست و گفت "رشته تخصصی بنده ارتباطی با مقاله مورد نظر نداشته و فقط کار ترجمه مطالب از عهده بنده بر آمده" و به همین دلیل که آن مقاله در حوزه تخصص او نبوده، مطابق قوانین ایران نمی‌توان از آن "رزومه سازی و بهره‌برداری کرد".

آقای درازهی در عین حال دانشجویی را که مدعی است نام او را "به اجبار" در مقاله گذاشته "از جوانان مستعد، پرتلاش و بااستعداد" خوانده که "متاسفانه در اثر نداشتن همکار متخصص، عدم وجود رشته مربوطه در دانشگاه، فقدان بودجه لازم برای شرکت در مسابقات، نبود وقت کافی در تهیه مقاله و بی‌تجربگی" مرتکب این خطا شده است.

محمد باسط درازهی گفته است که مقاله بدون اجازه او منتشر شده و اکنون برای "بهره‌برداری سیاسی و تخریب" در رسانه‌ها مطرح می‌شود.

در سال‌های اخیر موارد متعددی از سرقت علمی در دانشگاه‌های ایران افشا شده و چندین نفر از مقام‌های حکومتی درگیر رسوایی مدارک جعلی دانشگاهی بوده‌اند.