بریتانیا: ایران از زاغری به عنوان اهرم فشار دیپلماتیک استفاده می کند

نازنین زاغری و دخترش

منبع تصویر، FREE NAZANIN

توضیح تصویر،

نازنین زاغری اتهام های امنیتی حکومت ایران را رد کرده است

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا حکومت ایران را متهم کرده که از بازداشت نازنین زاغری به عنوان اهرم فشار دیپلماتیک استفاده کرده است.

آقای هانت که به مناسبت یک هزارمین روز بازداشت خانم زاغری با بی بی سی مصاحبه می کرد، گفت:‌ "نازنین تنها یک زندانی نیست و به رغم بی گناه بودنش، از او به عنوان ابزاری برای فشار دیپلماتیک استفاده شده است."

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند دو تابعیتی ایرانی و بریتانیایی و محقق موسسه تامسون رویترز است که از فروردین ۱۳۹۵، آوریل ۲۰۱۶ در ایران زندانی شده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیش تر گزارش ها درباره ارتباط بازداشت خانم زاغری با طلب چند صد میلیون دلاری تهران از لندن را رد کرده بود.

آقای هانت با اشاره به تعطیلات عید میلاد مسیح گفت:‌ "(دو روز پیش)‌ نازنین چهل ساله شد، در حالی که نیمی از عمر چهار ساله دخترش را در زندان بوده است… این کاملا ناعادلانه است."

آقای هانت در ادامه گفت:‌ "ما با کشورهای زیادی در سراسر جهان اختلاف داریم ولی کشورهای دیگر افراد بی گناه را زندانی نمی کنند تا از آنها به عنوان ابزار فشار دیپلماتیک استفاده کنند. این کار باید متوقف شود."

علاوه بر خانم زاغری، دو شهروند دو تابعیتی دیگر بریتانیا نیز در ایران بازداشت شده اند.

عباس عدالت، استاد ریاضی و علوم کامپیوتری دانشگاه امپریال کالج لندن که فروردین امسال در تهران بازداشت شده بود، این ماه آزاد شد تا به بریتانیا برگردد.

کامران فروغی مهندس ساختمان نیز از سال ۲۰۱۱ در ایران زندانی است.