نوه آیت الله خمینی: هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم

در زمان سخنرانی حسن خمینی که در جماران انجام شده، شماری از مقام های دولتی و حکومتی و برخی چهره های سیاسی جمهوری اسلامی ایران حضور داشته اند

منبع تصویر، Empics

توضیح تصویر،

در زمان سخنرانی حسن خمینی که در جماران انجام شده، شماری از مقام های دولتی و حکومتی و برخی چهره های سیاسی جمهوری اسلامی ایران حضور داشته اند

حسن خمینی نوه آیت‌الله روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در یک سخنرانی در تهران درباره علل فروپاشی حکومت‌ها گفته و ضمن اشاره به وضعیت ایران، هشدار داده که "هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند".

آقای خمینی در این اظهارات که امروز هشتم دی ماه (بیست و نهم دسامبر) از سوی وب سایت جماران نزدیک به خانواده آیت‌الله خمینی، منتشر شده گفته است که "باید قواعد رفتار انسان ها و علل سقوط و ثبوت را به دست بیاوریم تا در زندگی رعایت کنیم و الا هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند. اگر قواعد را رعایت نکنید، عرصه را از شما می‌گیرند".

نوه موسس جمهوری اسلامی ایران گفته "زیربنای یک جامعه اخلاق و احساس رضایت مردم است... پاره پاره کردن مداوم جامعه، پخش مکرر کینه، انتشار مرتب نفاق، اینکه افراد در جامعه مجبور شوند شخصیت دوگانه داشته باشند و اینکه تک تک ما از صداقت دور شویم از نشانه‌های بداقبالی دولت‌ها است. اگر دیدیم اصول ما از دست رفته و به فروعات می‌چسبیم زنگ خطری است که این جامعه دچار مشکل شده است".

در تصاویر منتشر شده از زمان سخنرانی حسن خمینی که در جماران بوده، شماری از مقام های دولتی و حکومتی و برخی چهره‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران حضور داشته‌اند.

آقای خمینی در این اظهارات گفته که در زمان جنگ ایران و عراق که در دوره رهبری آیت‌الله خمینی بود "اصول جامعه را فراموش نکرده و فروع را جایگزین اصول نکرده بودیم".

آیت الله خمینی کمتر از یک سال پس از پایان جنگ ایران و عراق درگذشت و از آن سال تاکنون که نزدیک به سی سال از آن می‌گذرد، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و قدرتمندترین فرد این کشور است.

هشدار نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی درباره خطر فروپاشی پس از اظهارات مشابه فائزه هاشمی رفسنجانی است. اکبر هاشمی رفسنجانی پدر خانم هاشمی، از موسسان جمهوری اسلامی و تا یک دهه پیش از شخصیت های بسیار پرنفوذ در این حکومت بود.

فائزه هاشمی: از نظر محتوایی فروپاشی اتفاق افتاده

منبع تصویر، jamaran

توضیح تصویر،

فائزه هاشمی گفته "حکومت ایران دچار فروپاشی شده است و تنها ظاهر آن باقی مانده است"

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

فائزه هاشمی هفته پیش در اظهاراتی گفته بود "حکومت ایران دچار فروپاشی شده است و تنها ظاهر آن باقی مانده است". او به یک روزنامه چاپ تهران گفته بود که "از دیدگاه من فروپاشی محتوایی اتفاق افتاده است و تنها فروپاشی ظاهری و فیزیکی اتفاق نیفتاده است و خیلی احتمال می‌دهم این اتفاق بیافتد".

خانم هاشمی گفته بود حکومت از طریق ایجاد ارعاب و وحشت، پایه‌های خود را "مستحکم" نگه داشته "ولی از نظر محتوایی این فروپاشی اتفاق افتاده چرا که هرجا را که می‌بینی فشل است".

نظام جمهوری اسلامی در ماه آینده وارد چهلمین سال حیات خود می شود. ایران در یک سال اخیر دستخوش اعتراضات مکرر شهروندان این کشور به وضعیت نامناسب معیشتی از جمله پرداخت نشدن طولانی مدت حقوق ماهیانه کارگران و کارمندان، بحران های زیست محیطی از جمله کمبود آب آشامیدنی و آلودگی شدید هوا ناکارآمدی ساختار اداره کشور بوده است.

آیتالله خامنه ای وجود بحران در کشور را رد کرد و گفته جمهوری اسلامی موجب پیشرفت ایران در چهل سال گذشته شده و به گفته او این پیشرفت ادامه خواهد داشت.

مقام های ایران می گویند علیرغم مشکلات موجود "با قوت تمام" سالگرد انقلاب بهمن ۱۳۵۷ را جشن خواهند گرفت.