صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای نگهبان شد

صادق لاریجانی و آیت‌الله خامنه‌ای

منبع تصویر، leader.ir

توضیح تصویر،

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه و عضو مجلس خبرگان را به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضویت شورای نگهبان منصوب کرده است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در حکمی صادق آملی لاریجانی را به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضویت شورای نگهبان منصوب کرد.

آقای لاریجانی که در حال حاضر رئیس قوه قضاییه و عضو مجلس خبرگان رهبری است، در مجمع تشخیص مصلحت، جانشین محمود هاشمی شاهرودی می‌شود که روز سوم دی ماه درگذشت.

آقای خامنه‌ای علاوه بر ریاست مجمع، آقای لاریجانی را بار دیگر به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان هم منصوب کرده است. آقای لاریجانی پیش از ریاست قوه قضاییه، یکی از شش عضو فقیه شورای نگهبان بود.

صادق لاریجانی حدود ده سال پیش هم در قوه قضاییه جانشین محمود هاشمی شاهرودی شد که پیش از او ریاست این قوه را بر عهده داشت.

در حکم انتصاب رهبر ایران که روز یکشنبه نهم دی منتشر شد، آمده است: "با توجه به نقش بی‌بدیل مجمع تشخیص مصلحت نظام در اداره و قوام و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی و با عنایت به ارتحال عالم مجاهد آیت الله هاشمی شاهرودی رحمه‌الله‌علیه و ضرورت سامان‌یابی هر چه سریعتر ارکان مجمع، جنابعالی را به ریاست آن مجمع مهم و تأثیرگذار و نیز به عضویت فقهای شورای محترم نگهبان منصوب می‌کنم."

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

دوره ریاست صادق لاریجانی در قوه قضاییه مرداد سال ۱۳۹۸ به پایان می‌رسد

آقای خامنه‌ای تغییرات در ساختار و محتوای مجمع تشخیص مصلحت را "مسئولیت مهم و اساسی" در این دوره مجمع خوانده و ابراز امیدواری کرده که این مسئولیت تحت نظارت آقای لاریجانی "به بهترین وجه" انجام شود.

رهبر ایران از آقای لاریجانی خواسته "با تنسیق ]رتق و فتق [ امور در قوه قضائیه" بر "مسئولیت‌های خطیر" جدید متمرکز شود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دوره پنج ساله دوم ریاست آقای لاریجانی بر قوه قضاییه مرداد سال ۱۳۹۸ به پایان می‌رسد. در روزهای گذشته گزارش‌هایی از احتمال انتصاب ابراهیم رئیسی، ریاست آستان قدس و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، به ریاست قوه قضاییه منتشر شده بود. هر چند که این گزارش‌ها رسما تایید یا تکذیب نشده است.

مشاوره به رهبر ایران در تعیین سیاست‌های کلی نظام و میانجیگری در موارد اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان از جمله وظایف اصلی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.رئیس و اعضای این مجمع برای دوره‌های پنج ساله و به حکم رهبر ایران منصوب می‌شوند. رؤسای قوای سه‌گانه و فقهای شورای نگهبان از اعضای ثابت این مجمع هستند. بنا بر قانون اساسی "اعضاى ثابت و متغیر" این مجمع را رهبر تعیین می‌کند.

اکبر هاشمی رفنسنجانی از ابتدای تاسیس رسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام تا زمان مرگ، ریاست این مجمع را بر عهده داشت.

بعد از مرگ اقای هاشمی رفسنجانی در دی ماه سال ۱۳۹۵، مجمع تشخیص مصلحت تا مدتی با ریاست موقت اداره می‌شد تا این که در مرداد سال ۱۳۹۶ رهبر ایران، آقای هاشمی شاهرودی را به این سمت برگزید.

بخش بزرگی از دوره ریاست آقای هاشمی شاهرودی بر مجمع با بیماری و در نهایت غیبت او در جلسات این نهاد همراه بود.

مروری بر موضع‌گیری‌های صادق لاریجانی و واکنش‌ها به عملکرد او: