حادثه دانشگاه آزاد؛ درخواست دانشجویان برای پاسخگویی مسئولان خاطی

ولایتی

منبع تصویر، ILNA

به دنبال تصادف اتوبوس دانشجویان مرکز علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که باعث کشته شدن ۱۰ دانشجو، و مجروح شدن تعدادی دیگر شده است، تعداد زیادی از دانشجویان خشمگین در روزهای گذشته از جمله امروز (یکشنبه ۹ دی/۳۰ دسامبر) جلوی دانشگاه آزاد تجمع کرده‌ و خواهان پاسخگویی مسئولان شده‌اند.

"عزا عزا است امروز، دانشجو صاحب عزاست امروز"، "مسئول بی‌کفایت استعفا استعفا" و "ولایتی، طهرانچی استعفا، استعفا" و "مسئول بی‌لیاقت محاکمه محاکمه" از جمله شعارهای دانشجویان معترض بوده است.

همزمان مسئولان مربوطه تلاش کرده‌اند تا از طریق رسانه‌ها و یا با حضور در محل حادثه اطمینان خاطر بدهند هر چه بتوانند برای بازماندگان انجام می‌دهند، "خاطیان را به دست قانون می‌سپارند" و یا برای "ایمنی رفت و آمد دانشجویان" جد و جهد خواهند کرد.

منبع تصویر، Irna

دانشجویان معترض در بیانیه‌ای خواستار برخورد جدی با مسئولان متخلف شده‌اند و خواسته‌های خود را اعلام کردند:

  • ۱- استعفا و عذرخواهی سرپرست واحد علوم و تحقیقات و رئیس دانشگاه آزاد
  • ۲-عذرخواهی رسمی در تریبون رسمی توسط سرپرست واحد و رئیس دانشگاه
  • ۳- ساخت یادبود برای عزیزان از دست رفته
  • ۴-استقرار همیشگی اورژانس در محل دانشگاه
  • ۵- نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تعیین سرعت مجاز و نصب برگه معاینه فنی در اتوبوس و استخدام راننده‌های با صلاحیت
  • ۶- ساخت حفاظ برای جلوگیری از ریزش کوه و نصب گاردریل در طول مسیر
  • ۷-رایگان شدن یا حداقل کم شدن هزینه آژانس‌ها تا هنگامی که نوسازی ناوگان و حفاظت مسیرها تأمین شود
  • ۸- نظارت بهداشتی مداوم بر بوفه‌ها و راه‌اندازی بوفه سر پوشیده ابن سینا
  • ۹- تعویق امتحانات به‌دلیل مناسب نبودن اوضاع روحی دانشجویان

منبع تصویر، YJC

توضیح تصویر،

تصویر آقای ولایتی در بین تعداد زیادی از محافظان اخیرا در برخی از رسانه های ایران با انتقاد روبرو شده است

براساس گزارش رسانه‌های ایران خشم دانشجویان معترض که در شعارهایشان هم نمود داشته است بیش از همه متوجه دو چهره اصلی بوده است که سوابق دانشگاهی عالی هم دارند.

یکی از این دو چهره علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌المللی، است که پیشتر به مدت ۱۶ سال نیز وزیر امور خارجه ایران بوده و در حال حاضر پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، با حمایت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی است. به گزارش رسانه های ایران آقای ولایتی دارای "بیش از ۳۰" پست مختلف است.

نفر دوم محمدمهدی طهرانچی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی است که گفته می‌شود به آقای ولایتی نزدیک است. آقای طهرانچی جانشین فرهاد رهبر شد.

منبع تصویر، ANA

توضیح تصویر،

آقای طهرانچی جانشین فرهاد رهبر شد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

براساس گزارشها از ایران امروز (یکشنبه ۹ دی) در حالی که خبر می‌رسید این دو در حال سرکشی از بیمارستان‌های محل درمان حادثه‌دیدگان سانحه واژگونی اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات هستند، فیلمی منتشر شد که گفته شد خودروی رئیس دانشگاه آزاد با دو دانشجو بر خورد کرده است.

صالح اسکندری مدیر رسانه‌های دانشگاه آزاد این موضوع را قویا تکذیب کرد: "در حال حاضر رئیس دانشگاه آزاد به همراه دادستان کل کشور در محل یادبود دانشجویان جان‌باخته حضور دارند و موضوعی مبنی بر تصادف عمدی خودروی دکتر طهرانچی و تعدادی از دانشجویان به هیچ وجه صحت ندارد." او انتشار این فیلم را کار "رسانه‌های ضدانقلابی" دانست.

همزمان ابراهیم کلانتری، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد نیز خبر زیر گرفتن دانشجویان توسط خودروی رئیس دانشگاه آزاد را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای کلانتری گفت: "این مسائل ساختگی است و می‌خواهند فضا را ملتهب کنند."

همچنی رضا مسعودی سرپرست دانشگاه علوم وتحقیقات درباره اینکه دانشجویان خواهان استعفای مدیران رده بالای دانشگاه هستند گفت: "ما فکر می‌کنیم عده‌ای در زمین دشمن بازی می‌کنند نباید به خواسته دشمن تن دهیم این مدل اعتراضات اصلاً درست نیست و ما آن را رد می‌کنیم. ما تمام تلاش خود را برای بهبود وسایل حمل و نقل عمومی انجام داده‌ایم و با پیمانکار قبلی قراردادمان را لغو کردیم و بهترین وسایل حمل و نقل عمومی را به دانشگاه آوردیم."