وزیر بهداشت ایران 'استعفا کرده است'

وزیر بهداشت

منبع تصویر، ISNA

گزارش‌ها از ایران حاکی است که حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران، استعفا کرده است هرچند که این خبر رسما تایید یا تکذیب نشده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، وزیر بهداشت "برای آخرین بار" در جلسه معاونان وزارتخانه شرکت و با آنها خداحافظی کرده و به عنوان "آخرین اقدام" به بازدید آسایشگاه معلولان رفته است.

برخی مقامات استعفا را تایید کرده و گفته‌اند استعفا "شفاهی" بوده یا اینکه رئیس جمهور "پانزده روز" است که با استعفا موافقت نکرده است.

دیروز (یکشنبه ۹ دی/۳۰ دسامبر) الیاس حضرتی، نماینده مجلس، در توییتر نوشت که آقای قاضی‌زاده به دلیل "کاهش بودجه بهداشت و سلامت" استعفا داده است.

منابع مختلف هر چند گفته‌اند که استعفای احتمالی وزیر بهداشت دلایل مختلف دارد اما ظاهرا دلیل اصلی این اقدام بودجه سال ۹۸ برای حوزه سلامت و به خصوص سازمان بیمه سلامت است.

برای سازمان بیمه سلامت ۱۲ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۹۸ تصویب شده که یک‌دوم تا یک‌سوم کمتر از بودجه درخواستی این سازمان است.

به گفته مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه، "اعتبارات بخش سلامت و بهداشت در دولت یازدهم و دوازدهم ۳.۲ برابر شده است."

علی نوبخت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم گفته بودجه وزارت بهداشت از سال گذشته ده درصد بیشتر شده و "وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند و مسئله استعفای وزیر نیز فرار رو به‌ جلو است."

با توجه به افزایش قابل توجه قیمت ارز و اعمال تحریم‌های آمریکا، به نظر می‌رسد که وزیر بهداشت معتقد است که بودجه واقعی این وزارت‌خانه کاهش یافته است.

وزیر بهداشت ایران یکی از وزرای شاخص دولت حسن روحانی بوده است به خصوص با اجرای طرح تحول نظام سلامت که "هفت و نیم" میلیون نفر فرد بدون بیمه بهداشت و درمان را در ایران، بیمه کرد.

اجرای این طرح جنجال‌برانگیز سبب شد که شایعه استیضاح آقای قاضی‌زاده تقریبا در تمام دوران وزارتش مطرح باشد که هیچ وقت اتفاق نیفتاد.

موافقان دولت حسن روحانی طرح تحول سلامت را یکی از مهمترین اقدامات دولت او قلمداد می‌کنند که برای اقشار کم‌درآمد و فقیر فرصت برخورداری از درمان‌هایی را فراهم کرده که پیشتر در دسترسشان نبوده است.

آقای روحانی در مراسم تحلیف دور دوم ریاست جمهوری‌اش، طرح تحول سلامت را در کنار برجام به عنوان دو دستاورد بزرگ دولت اولش قلمداد کرد.

مخالفان اجرای این طرح را موجب ریخت و پاش و پزشک‌سالاری، افزایش هزینه درمان و شکاف درآمد پزشک و پرستاران می‌دانند.

پرداخت‌های معوقه بیمارستان‌ها به پرسنل و پرداخت‌های معوقه بیمه‌ها به پزشکان و بیمارستان‌ها هم از دیگر انتقاداتی است که به این طرح وارد شده است.

طرح تحول نظام سلامت از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ در بیمارستان‌های وزارت بهداشت با هدف "حفاظت مالی مردم، عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و ارتقاء کیفیت خدمات، شروع به کار کرد.

با اجرای این طرح پرداخت از جیب بیمار کاهش یافت. بیمار ساکن شهرها برای بستری در بیمارستان دولتی شش درصد و ساکنان روستا، سه درصد باید بپردازند در حالی که پیش از آن این میزان به حدود ٣٨ درصد می‌رسید. با اجرای طرح تحول سلامت نه میلیون نفر دفترچه بیمه سلامت ایران دریافت کردند.