وزارت خارجه ایران: با طالبان در تهران مذاکره کردیم

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

منبع تصویر، YJC

توضیح تصویر،

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت با طالبان گفتگوهای مهم و مفصلی داشته‌اند

وزارت خارجه ایران از سفر هیأت طالبان به تهران و مذاکره با این گروه برای "یافتن راهکار و مساعدت برای پیشبرد روند صلح" افغانستان خبر داده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، در یک کنفرانس خبری که از تلویزیون ایران پخش شد گفت هیأت طالبان دیروز (یکشنبه ۹ دی /۳۰ دسامبر) در تهران با عباس عراقچی معاون وزارت خارجه گفتگوی مفصلی داشته است.

او گفت مقام‌های کابل از قبل اطلاع داشتند که ایران تمایل به کمک در آوردن صلح به افغانستان دارد و در این زمینه با طالبان وارد گفتگو خواهد شد.

منبع تصویر، Etemadonline

توضیح تصویر،

هیأت طالبان با معاون وزیر خارجه ایران دیدار کرده است

به گفته او این گفتگوها مهم بوده است. او تاکید کرد که انجام مذاکره با طالبان به معنای همسویی با مواضع این گروه نیست.

مرتضی صفاری نطنزی عضو مجلس نمایندگان ایران در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، گفته است هرچند "طالبان نیروی مطلوب ما نیست" اما باید بپذیریم که بخشی از خاک افغانستان را در اختیار دارد و از نظر سیاسی و امنیتی مطرح است و در شرایط کنونی نمی‌توان این گروه را نادیده گرفت.

دیدار مقام‌های تهران با نمایندگان طالبان در پی آن است که هفته گذشته علی شمخانی، دبیر عالی امنیت ملی ایران، در سفری به کابل اعلام کرد که کشورش با طالبان در حال گفتگو است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که کمتر از دو هفته پیش، مذاکره کنندگان طالبان با مقام‌های آمریکایی، عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عربی در ابوظبی مذاکره کردند.

در حال حاضر چندین کشور در روند صلح افغانستان فعالیت دارند که دارای مواضع یکسانی نیستند.

روسیه نیز در ماه‌های گذشته میزبان طالبان و نمایندگان افغانستان در نشستی بود که با هدف جستجوی راه‌های پایان دادن به خشونت‌های افغانستان برگزار شد.

کشورهای آمریکا، روسیه، ایران، ازبکستان، چین، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، قطر و پاکستان در حال تلاش در زمینه صلح افغانستان‌ هستند.