هشدار آمریکا به ایران درباره پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا حق نشر عکس EPA
Image caption مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای ایران را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد متهم کرده است.

آقای پومپئو در این بیانیه پرتاب موشک های ماهواره بر از سوی ایران را ناقض قطعنامه مرتبط با برجام خوانده و گفته از آنجا که این موشک‌ها با تکنولوژی مشابه موشک‌های بالستیک قاره‌پیما با کلاهک هسته‌ای تولید می‌شوند، چنین اقدامی از سوی ایران قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض خواهد کرد.

چندی پیش وزارت دفاع ایران از برنامه خود برای پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر خبر داده بود.

قاسم تقی‌زاده جانشین وزیر دفاع ایران اواخر تابستان امسال در مراسمی اعلام کرد "ایران به زودی سه ماهواره به فضا پرتاب خواهد کرد که با فن‌آوری بومی ساخته شده‌اند."

به گفته آقای قاسم‌ تقی‌زاده یکی از این ماهواره‌ها برای نشان دادن توان فضایی ایران در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب ایران پرتاب خواهد شد.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران موظف است از پرتاب هرموشک بالستیکی که برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی شده‌اند خودداری کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه آمریکا گفته است پرتاب ماهواره با موشک‌های ماهواره‌بر، به معنی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ نیست.

حق نشر عکس Fars
Image caption ایران پیشتر موشک ماهواره‌بر سیمرغ را آزمایش کرده است

آقای ظریف در عین‌حال گفته است آمریکا که خود با خروج از برجام این قطعنامه را نقض کرده است در جایگاهی نیست که بتواند به دیگران در این زمینه هشدار بدهد.

قطعنامه ۲۲۳۱ سندی است که در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تایید توافق برجام میان گروه ۵+۱ تدوین و امضا شد.

بریتانیا آمریکا و فرانسه سال گذشته در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد درباره فعالیت‌های موشکی ایران هشدار دادند با این همه این فعالیت‌های "غیرقانونی" خوانده نشده بودند.

حدود یک ماه پیش در دوم دسامبر ۲۰۱۸ نیز وزیر خارجه آمریکا ایران را به پرتاب یک موشک بالستیک متهم کرده بود.

در بیانیه تازه وزارت خارجه آمریکا آمده است "حکومت ایران از زمان تایید قطعنامه ۲۲۳۱ تا کنون چندین بار اقدام به پرتاب موشک‌های بالستیک کرده است."

براساس این بیانیه "آمریکا حاضر نیست در برابر سیاست‌های مخرب ایران و به خطر انداختن ثبات و امنیت بین المللی منفعل بماند. آمریکا از ایران می خواهد در رفتار تحریک کننده خود در پرتاب این موشک ها و سایر فعالیت های مربوط به موشک های بالستیک خود تجدی نظر کند تا با انزوای دیپلماتیک و اقتصادی بیشتری مواجه نشود."

مطالب مرتبط