مذاکرات ایران-طالبان؛ 'گروه طالبان آماده است سلاحش را کنار بگذارد'

شمخانی
توضیح تصویر،

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با ابراز خوشبینی درباره نقش ایران در مذاکرات صلح افغانستان گفته است که گروه طالبان آماده است سلاحش را کنار بگذارد.

به گزارش خبرگزاری دولتی خانه ملت، آقای شمخانی گفته است که در مذاکرات ایران با طالبان، دولت افغانستان محور است:

"به دنبال کمک به دولت افغانستان برای تحقق ثبات در این کشور هستیم. طالبان نیز به دنبال این هستند که بتوانند با دولت افغانستان به مصالحه برسند. در این راستا جمهوری اسلامی به دلیل نیات صلح طلبی و عدم سلطه‌گری می‌خواهد به دولت افغانستان کمک کند تا به یک فرمول برای صلح و ثبات برسند."

آقای شمخانی تاکید کرد که مذاکره ایران با طالبان "حتما منجر به مذاکره با داعش و امثال آن نخواهد شد."

او قصد ایران را در این مذاکرات، تامین امنیت منطقه دانسته است.

در همین حال به گزارش خبرگزاری ایرنا، امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در حاشیه "همایش بین‌المللی امنیت در غرب آسیا" در تهران، هدف ایران را از وارد شدن به مذاکرات صلح افغانستان و طالبان، "خیرخواهی و با هماهنگی دولت افغانستان به منظور بازگشت صلح و ثبات به این کشور" خوانده است.

آقای حاتمی دلیل ناامنی در غرب آسیا را "حضور غربی‌ها" عنوان کرده و گفته است: "ایران با اعتقاد بر اینکه امنیت باید مستمر باشد به منظور بازگرداندن امنیت به منطقه اقدام می کند."

"اگر از امنیت منطقه مراقبت نشود ناامنی به تمام منطقه سرایت خواهد کرد."

توضیح تصویر،

علی شمخانی در سفرش به کابل، از مذاکره تهران با گروه طالبان و تداوم این مذاکرات خبر داد

مذاکرات ایران-طالبان

گروه طالبان اخیرا تایید کرد که هیأتی را به تهران فرستاده است.

روز یکشنبه (۹ دی/۳۰ دسامبر)، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در یک نشست خبری گفت که هیات طالبان در تهران با عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه گفتگوی مفصلی داشته است. او هدف این مذاکرات را تلاش ایران برای کمک به صلح در افغانستان خواند.

آقای قاسمی این گفت‌و‌گوها را مهم دانست و تاکید کرد که مذاکره با طالبان به معنای همسویی با مواضع این گروه نیست.

مرتضی صفاری نطنزی، نماینده مجلس ایران به خبرگزاری خانه ملت گفته است هرچند "طالبان نیروی مطلوب ما نیست" اما باید بپذیریم که بخشی از خاک افغانستان را در اختیار دارد و از نظر سیاسی و امنیتی مطرح است و در شرایط کنونی نمی‌توان این گروه را نادیده گرفت.

ایران و طالبان

از حدود دو سال پیش، مقام‌های آمریکایی و شماری از سران نهادهای امنیتی افغانستان بارها از "ارتباط و حتی کمک تجهیزاتی و نظامی" ایران به طالبان ابراز نگرانی کرده‌اند.

مقام‌های ایرانی از جمله حمیدرضا بهرامی، سفیر این کشور در کابل همواره این ادعاها را رد کرده و گفته‌اند: "با طالبان تماس داریم و حتی این تماس را تبدیل به ارتباط نکردیم زیرا نخواستیم برای طالبان مشروعیت‌زایی شود."

این مقام‌ها هدف این تماس را تشویق گروه طالبان برای پیوستن به روند مذاکرات صلح با دولت افغانستان خوانده‌اند.

توضیح تصویر،

نوامبر سال گذشته، نمایندگان طالبان برای اولین بار در نشستی در مسکو شرکت کردند که نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان نیز در آن حضور داشتند

دو هفته پیش (۵ دی/۲۶ دسامبر) نیز آقای شمخانی در سفری به کابل با مقام‌های افغان دیدار کرد و درباره گفت‌وگوهای ایران با طالبان جزئیاتی را ارائه کرد و گفت که این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

دولت افغانستان در واکنش به مذاکرات ایران با طالبان گفته است که تلاش‌ها برای صلح باید از طریق دولت این کشور صورت بگیرد.

آمریکا که طولانی‌ترین ماموریت خارجی‌اش را در افغانستان داشته است، حالا موضوع مذاکرات صلح افغانستان را به طور جدی دنبال می‌کند. با انتخاب زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان، این مقام آمریکایی تاکنون سه بار با نمایندگان طالبان دیدار داشته است.

به تازگی طالبان تایید کرده‌اند که هیأت سیاسی این گروه تا پایان هفته جاری بار دیگر با نمایندگان آمریکا در قطر گفت‌وگو خواهد کرد.

یک منبع طالبان به بی‌بی‌سی گفت در این نشست دو-روزه روی موضوعات خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آزادی زندانیان و حذف نام اعضای این گروه از فهرست سیاه بحث خواهد شد.

در ماه نوامبر هیأتی از گروه طالبان به صورت رسمی در نشست صلح مسکو شرکت کرد. سه و نیم سال پس از انجام گفت‌وگوهای مستقیم میان هیات طالبان و دولت افغانستان در پاکستان، این دومین بار بود که هیأتی از گروه طالبان به صورت رسمی در یک نشست مربوط به گفت‌وگوهای صلح شرکت می‏کرد.