تقی توکلی، موسس ماشین سازی تبریز درگذشت

تقی توکلی از مدیران صنعتی و کارافرینان ایران بود حق نشر عکس ASRNEWS.IR
Image caption تقی توکلی از مدیران صنعتی و کارآفرینان ایران بود

رسانه‌های ایران می گوید تقی توکلی، از کارآفرینان، صاحبان صنایع و بنیانگذار ماشین‌سازی تبریز در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

آقای توکلی کارخانه ماشین‌سازی تبریز را در سال ۱۳۴۵ در تبریز تاسیس کرد و نزدیک به یک دهه آن را مدیریت کرد. ماشین سازی تبریز از صنایع موفق و از نمادهای نوسازی ایران در منطقه شمال غربی این کشور بوده است.

ماشین سازی تبریز پس از ماشین‌سازی اراک دومین شرکت بزرگ ایران محسوب می شود که در زمینه تولید ماشین‌های صنعتی فعالیت می کند.

او سال ها پیش در مصاحبه‍ای درباره زمینه های تاسیس این کارخانه گفته بود در اواسط دهه ۱۳۴۰ طرحی سازمان ملل متحد داد بود که شامل ساخت ۷هزار و ۵۰۰ تن ادوات مختلف، ماشین های ابزار، دریل، الکتروموتور، الکتروموتور صنعتی، و کمپرسور بود. (از طرف وزارت اقتصاد) از من خواهش کردند که در این زمینه با چک‌ها مذاکره کنم".

آقای توکلی گفته بود "بعد از مذاکره، تصمیم گرفته شد تا صنایع مربوط به ابزار دقیق را در تبریز و صنایع آهنگری را در اراک ایجاد کنیم. این کارخانه‌ها، ستون فقرات صنایع و تکنولوژی ایران شدند".

تاسیس کارخانه های پمپ‌ایران، موتوژن، ایدم، کمپرسورسازی و شرکت گسترش صنایع ریلی از دیگر اقدامات آقای توکلی در تبریز است. آقای توکلی پس از خاتمه مدیریت خود در کارخانه ماشین سازی تبریز، در کارخانه کبریت‌سازی توکلی مشغول به‌کار شد که موسس آن پدرش بود.

آقای توکلی در توصیف سابقه خانوادگی اش گفته بود "اجداد من از خوانین ایروان (ارمنستان امروزی) بودند که در دفاع از مرزهای ایران نقش آفرینی زیادی داشتند".

فرهنگستان علوم جمهوری‌اسلامی ایران، در سال ۱۳۸۵ از تقی توکلی تجلیل و او را به‌عنوان مهندس برجسته کشور انتخاب کرد.