رئیس دفتر حسن روحانی: حق نظام است که از اسماعیل بخشی شکایت کند

حق نشر عکس Irna
Image caption محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ایران اظهارات اسماعیل بخشی درباره شکنجه شدن را بر اساس گزارش وزارت اطلاعات مردود دانسته است

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران با استناد به گزارش وزارت اطلاعات این کشور گفته است که اسماعیل بخشی کارگر کارخانه نیشکر هفت تپه از سوی وزارت اطلاعات شکنجه نشده و "حق وزارت اطلاعات و نظام است که از این شخص به دلیل اظهاراتش شکایت شود".

آقای واعظی پس از جلسه هیات دولت جمهوری اسلامی ایران گفت "امروز وزارت اطلاعات گزارش داد که این موضوع صحت نداشته" و اظهارات اسماعیل بخشی درباره شکنجه شدن از سوی ماموران وزارت اطلاعات را رد کرد.

پیش از این حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، در کانال تلگرام خود گفته بود رئیس جمهور دستور رسیدگی به موضوع شکنجه اسماعیل بخشی را صادر کرده است. روز گذشته اعلام شد که وزیر اطلاعات با حضور در کمیسون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، شکنجه شدن آقای بخشی را رد کرد.

اسماعیل بخشی، که یکی از نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در استان خوزستان است، به تازگی گفت در زمان بازداشت " بدون دلیل یا هیچ حرفی تا سر حد مرگ مرا شکنجه و زیر مشت و لگد گرفتند که تا ۷۲ ساعت در سلولم از جایم نمی‌توانستم تکان بخورم... پس از گذشت تقریبا دو ماه از آن روز سخت در دنده‌های شکسته‌ام، کلیه‌ها، گوش چپم و بیضه‌هایم احساس درد می‌کنم."

شکنجه مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ممنوع است اما ماموران حکومت به طور معمول اجرای شکنجه را تکذیب می‌کنند یا با تعابیر دینی آن را تعزیر و اجرای دستورات اسلامی می خوانند که در قانون مجازات اسلامی آمده است.

حق نشر عکس SM
Image caption اسماعیل بخشی می گوید به شدت از سوی ماموران وزارت اطلاعات مورد شکنجه قرار گرفته است

اسماعیل بخشی عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در پی اعتصاب و اعتراضات کارگران این شرکت از ۲۷ آبان ماه به یک ماه در بازداشت وزارت اطلاعات بود. او از شنود مکالمات تلفنی خود و اعضای خانواده اش توسط وزارت اطلاعات گلایه و محمود علوی وزیر اطلاعات را به مناظره درباره این شکنجه ها دعوت کرده است.

فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل گفته که موکل او "برای تکذیب سخنانش تحت فشار قرار گرفته است" اما موفق شده همراه آقای بخشی با علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کند.

او از حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسون امنیت ملی مجلس انتقاد کرده و گفته در حالی که یکی از شکایات های اسماعیل بخشی "مستندسازی‌ها در بازداشتگاه امنیتی و تلقین تهدید ضمنی به پخش آن‌ها در صداوسیما بوده" آقای فلاحت پیشه و محمود علوی وزیر اطلاعات برای "تبرئه خود" به همین مستندسازی ها استناد کرده اند.

پیش از این صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه هم دستور بررسی اظهارات آقای بخشی درباره شکنجه شدن را داده بود اما این نهاد هنوز اظهارنظری در این باره نکرده است.