آیت‌الله خامنه‌ای: تحریم‌ها می‌تواند صددرصد به نفع ملت تمام شود

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آیت الله خامنه ای گفته "آمریکایی این‌طور وانمود می‌کنند که دیوانه‌اند، البته بنده این را قبول ندارم اما آنها حقیقتا احمق‌های درجه یک هستند"

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در یک سخنرانی در تهران گفته است که ایران تحریم‌های جاری را پشت سر خواهد گذاشت و "دولت جمهوری اسلامی می تواند کاری کند که این تحریم ها صددرصد به نفع ملت تمام شود".

آقای خامنه‌ای که در جمع شماری از مردم قم که به تهران رفته بودند سخنرانی کرد، گفته است "تحریم ها فشارهایی را بر کشور و مردم وارد می‌کند. آمریکایی‌ها با خوشحالی می‌گویند این تحریم‌ها در تاریخ سابقه ندارد بله سابقه ندارد. ان‌شاءالله شکستی هم که آمریکایی‌ها می‌خورند سابقه ندارد".

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته "مردم و مسئولان می‌توانند کاری کنند که این تحریم‌ها صددرصد به نفع ملت تمام شود".

در دوره پیشین تحریم ها هم آیت الله خامنه ای تحریم ها را موجب اتکا به توان داخلی خواند و از دولت خواست تا زمینه دور زدن و بی اثر کردن تحریم ها را فراهم کند.

آقای خامنه ای گفته "همچنان‌که تحریم در دوران جنگ تحمیلی صدام علیه ما باعث شکوفایی استعدادهای داخلی شد، به توفیق الهی از این مرحله نیز عبور خواهیم کرد. همان‌طور که صدام به درک اسفل رفت، دشمنان ما نیز به درک اسفل خواهند رفت".

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در بهار سال جاری از توافق هسته ای موسوم به برجام خارج شده و همه تحریم های اتمی آمریکا علیه ایران که با این توافق رفع شده بود، مجددا از سرگرفته شد.

زمینه این توافق با موافقت آیت الله خامنه ای در مذاکرات پنهانی ایران و آمریکا فراهم شد و سپس توافق نهایی موسوم به برجام در در مذاکرات علنی به دست آمد.

آمریکا از زمان اجرای توافق تا زمان خروج، ۱۷ ماه در آن حضور داشت. به تازگی معاون وزارت نفت ایران گفته کشورش فرصت برجام را از دست داد و نتوانست از آن به طور مطلوب بهره برداری کند.

علی مطهری نایب رئیس مجلس هم گفته مقصر وضعیت کنونی کسانی هستند که با آزمایش های موشکی و درج شعار علیه اسرائیل بر آن، نگذاشتند فرصت استفاده از اقتصادی از توافق هسته ای برای ایران تامین شود.

طی مدت کوتاهی که تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته شده، صادرات نفتی ایران از حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه به کمتر از یک میلیون در روز سقوط کرده است. خودروسازی دومین صنعت بزرگ ایران پس از نفت هم تحت تحریم های آمریکاست. مدیران شرکت های خودروسازی ایران هشدار داده اند که میزان تولید نصف شده و احتمال توقف آن در سال آینده خورشیدی وجود دارد.

آیت الله خامنه ای در سخنرانی امروز خود از رهبران ایالات متحده انتقاد کرده و گفته "برخی دولتمردان آمریکایی این‌طور وانمود می‌کنند که دیوانه‌اند، البته بنده این را قبول ندارم اما آنها حقیقتا احمق‌های درجه یک هستند".

آقای خامنه ای خطاب به مقام های جمهوری اسلامی ایران گفته "در مقابل توپ و تشر و یاوه گویی های آمریکا و اروپا پس نزنید و بایستید و بدانید که اینها نه تهدید، نه وعده و قول و نه حتی امضایشان اعتبار ندارد".

دولت جمهوری اسلامی ایران می گوید اروپا وعده داده با تاسیس یک کانال مالی، مبادلات بین ایران و اروپا را که متاثر از تحریم های آمریکا شده، تسهیل کنند اما روند راه اندازی آن طولانی شده است.

دریابان علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران این هفته به اروپا هشدار داد که فرصت برای اجرای تعهداتشان به پایان رسیده است.