محمود احمدی‌نژاد برای برگزاری تجمع اعتراضی درخواست مجوز کرد

احمدی نژاد حق نشر عکس Ahmadinejad.ir
Image caption آقای احمدی‌نژاد در ماه‌های گذشته سخنرانی‌هایی در مکان‌های عمومی چند شهر ایران داشته

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در نامه‌ای از وزارت کشور ایران برای برگزاری یک تجمع اعتراضی درخواست مجوز کرده است.

آقای احمدی‌نژاد، در متنی که در کانال تلگرامش منتشر شده، گفته است پیش از این "به کرات" برای برگزاری تجمع درخواست داده، اما درخواست‌هایش "به بهانه‌های گوناگون و بدون هرگونه مستند قانونی" رد شده‌اند.

او گفته می‌خواهد از مردم برای بیان "اعتراض آرام و قانونمند خود به نحوه اداره کشور توسط قوای گوناگون" و همچنین سیاست‌های حاکم بر امور اقتصادی، قضایی و اجتماعی دعوت کند.

احمد ملانوری، معاون سیاسی وزارت کشور، گفته است اگر درخواست مجوز برای تجمع به وزارت کشور برسد، "تقاضای احمدی‌نژاد هم قابل بررسی است اما موافقت یا عدم موافقت با این تقاضا همانند سایر تقاضاها، بستگی به بررسی‌های انجام شده دارد."

آقای احمدی‌نژاد در حدود یک ساله اخیر انتقادهای تند و کم‌سابقه‌ای علیه نهادهای حکومت ایران، از جمله نهادهای وابسته به رهبر کرده است.

محمود احمدی‌نژاد در نامه‌اش مرتضی تمدن، استاندار سابق تهران را برای هماهنگی با وزارت کشور معرفی کرده و از این وزارتخانه خواسته است تا اقدامات لازم انتظامی و ترافیکی را برای برگزاری تجمع در مکان و زمان مورد نظر او انجام دهند.

آقای احمدی‌نژاد خطاب به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، گفته است که مجوز ندادن به تجمع‌های اعتراضی "آشکارا جرم و موجب سلب مشروعیت" از وزیر کشور است و درباره این جرم ادعایی گفته که "در آینده نه چندان دور به آن رسیدگی خواهد شد."

چند ماه پیش یکی از مشاوران وزیر کشور ایران درباره یک درخواست قبلی برای تجمع گفت که درخواست‌ آقای احمدی‌نژاد "خلاف قانون" بوده است.

روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور ایران گفته بود: "فرد نمی‌تواند یک گروه یا حزب باشد، درخواست باید از طرف حزب یا گروهی باشند که مسئولیت بپذیرد، هر کس که نمی‌تواند از جای خود بلند شود و برای اعتراض عمل کند."

رئیس‌جمهور سابق ایران در ماه‌های گذشته در شهرهای مختلف این کشور سخنرانی‌هایی در مکان‌های عمومی داشته است.

اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی، دو نفر از نزدیکترین چهره‌ها به آقای احمدی‌نژاد، به حبس محکوم شده‌اند. آقای احمدی‌نژاد انتقادهای زیادی را متوجه قوه قضاییه و صادق لاریجانی، رئیس آن کرده است.

او در زمان ریاست جمهوری خود ویدئویی از گفتگوی فاضل لاریجانی، برادر روسای مجلس و قوه قضاییه، منتشر کرد که در آن آقای لاریجانی با وعده اعمال نفوذ برادرانش، خواهان همکاری با تاجری عمده می‌شد.

آقای احمدی‌نژاد در اولین جلسه پس از انتصاب آقای لاریجانی (صادق) به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جلسه آن مجمع شرکت نکرد.