فرمانده سپاه به نتانیاهو: تمامی مستشاران و سلاح ها را در سوریه حفظ خواهیم کرد

محمدعلی جعفری خطاب به نخست وزیر اسرائیل گفته "ابهت یگان‌های نظامی ایران به‌حدی است که اگر حضور حتی یکی از آنها را در سوریه ببینید، از ترس قالب تهی خواهید کرد"
توضیح تصویر،

محمدعلی جعفری خطاب به نخست وزیر اسرائیل گفته "ابهت یگان‌های نظامی ایران به‌حدی است که اگر حضور حتی یکی از آنها را در سوریه ببینید، از ترس قالب تهی خواهید کرد"

سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران به اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل درباره لزوم خارج کردن نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران از خاک سوریه پاسخ داده است.

آقای جعفری امروز ۲۶ دی (شانزدهم ژانویه) گفته است "هم تمامی مستشاران نظامی و انقلابی و هم تجهیزات و سلاح‌هایی را که برای آموزش و توانمندسازی مبارزین مقاومت اسلامی و حمایت از مردم مظلوم سوریه، در این کشور اسلامی داریم حفظ خواهیم کرد".

نخست وزیر اسرائیل اخیرا خطاب به ایران گفته بود "توصیه می کنیم نیروهایتان را سریع تر از سوریه بیرون ببرید چون ما به سیاست حمله که وعده داده بودیم عمل می کنیم".

اظهارات او واکنش به بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران عنوان شد که گفته بود حضور ایران در سوریه نظامی نیست بلکه مستشاری است.

فرمانده سپاه اظهارات آقای قاسمی را به این تعبیر کرده که "منظورشان این بوده که ایران یگان نظامی در سوریه ندارد".

توضیح تصویر،

مقام‌های اسرائیلی به ندرت حملات خارجی منسوب به اسرائیل را تایید یا تکذیب می‌کنند اما به نظر می‌رسد این سیاست را درباره حملات ماه‌های اخیر به "مواضع ایران درسوریه" کنار گذاشته‌اند

آقای جعفری خطاب به اسرائیل گفته "شما خوب می‌دانید که اقتدار و ابهت یگان‌های نظامی ایران به‌حدی است که اگر حضور حتی یکی از آنها را در سوریه ببینید، از ترس قالب تهی خواهید کرد".

فرمانده سپاه در واکنش به اظهارات نخست وزیر اسرائیل گفته "مطمئن باشید این تهدید مضحک شما را هیچ به‌حساب نمی‌آوریم. فقط بدانید که دارید با دم شیر بازی می‌کنید. بترسید از روزی که موشک‌های نقطه‌زن ایران غرش‌کنان بر سرتان فرود آید و انتقام همه خون‌های به‌ناحق‌ریخته مسلمانان مظلوم منطقه را از شما بگیرد".

سه روز پیش از این نخست وزیر اسرائیل، در اظهار نظری کم‌سابقه تایید کرده بود که کشورش تاکنون صدها بار به "اهداف ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه" حمله کرده است.آقای نتانیاهو گفته بود که در حمله هوایی اخیر جنگنده‌های اسرائیلی به دمشق هم، "انبار تسلیحات ایرانی" در سوریه هدف قرار گرفته است.

مقام‌های اسرائیلی به ندرت حملات خارجی منسوب به اسرائیل را تایید یا تکذیب می‌کنند اما به نظر می‌رسد این سیاست را درباره حملات ماه‌های اخیر به "مواضع ایران درسوریه" کنار گذاشته‌اند و با صراحت کم‌سابقه‌ای درباره این حملات سخن می‌گویند.

گادی آیزنکوت، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل به تازگی درباره مقابله با ایران و گروه‌های وابسته به آن در سوریه به روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گفته بود که اسرائیل به "هزاران هدف بدون آن که مسئولیت آن را بپذیرد" حمله کرده است.

بعد از اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه، نخست وزیر اسرائیل با تاکید بیشتری درباره عزم اسرائیل برای مقابله با ایران در سوریه سخن گفته است.