نایب رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان: اسماعیل بخشی شکنجه نشده

وزارت اطلاعات ادعای شکنجه اسماعیل بخشی را تکذیب کرد
توضیح تصویر،

اسماعیل بخشی گفته شکنجه‌ها چنان شدید بوده است که پس از آزادی هم دچار حمله عصبی می‌شود

نایب رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس ایران ادعای شکنجه اسماعیل بخشی را تکذیب کرده و گفته مصدومیت‌های آقای بخشی ناشی از "زد و خورد" با ماموران، در جریان انتقال از شوش به اهواز بوده است.

این در حالی است که روز گذشته فرزانه زیلابی، وکیل مدافع آقای بخشی نمایندگان مجلس را متهم کرد که "با قدرى ملاحظه و سیاسى‌کارى نظر داده و در مواردی نیز، گویا شرح شکنجه‌هاى یک کارگر به سخره" گرفته‌اند.

اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، در جریان اعتراضات این کارگران بازداشت شد. او مدتی پس از آزادی، گفت که به شدت شکنجه شده است.

مقام‌های دولتی و قضایی، از جمله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، شکنجه آقای بخشی را تکذیب کرده‌اند، هرچند برخی مقام‌های دیگر، از جمله نمایندگان مجلس، وعده پیگیری ادعاهای او را داده‌اند.

محمدرضا تابش، از بستگان محمد خاتمی و نایب رئیس فراکسیون امید در مجلس، به خبرگزاری خانه ملت گفته است: "آنچه بر ما مُسجل شده اینکه آقای اسماعیل بخشی شکنجه نشده است."

او می‌گوید بین "آقای بخشی که دستش باز بوده" و دو ماموری که او را به اهواز منتقل کردند "زد و خوردی" رخ داد و "مصدومیت هم ظاهرا نشات گرفته از این زد و خورد است."

آقای تابش با استناد به اعترافات اسماعیل بخشی او را به داشتن "ارتباط و مراوده‌هایی با احزاب کمونیستی در خارج از کشور" متهم کرده است.

مطابق قانون اساسی ایران شکنجه ممنوع است و اعترافات و ادعاهایی که تحت شکنجه بیان شوند اعتبار ندارند، هرچند در موارد متعدد افراد با استناد به اعترافاتی که آنها را "اجباری" خوانده‌اند در دادگاه‌ها محکوم شده‌اند.

روز گذشته فرزانه زیلابی، وکیل مدافع آقای بخشی، با انتقاد از مقام‌های قضایی، دولت و مجلس، گفت: "همه به دنبال تبرئه و منزه کردن هستند. اما این راهش نیست. چرا که آقایان یا تعریف شکنجه را نمى‌دانند، یا خود را به خواب زده‌اند."

خانم زیلابی به "امتداد" گفت: "برخی سعی دارند تا با محدود کردن بازه زمانی شکنجه، به زمان انتقال به بازداشتگاه و مجازات چند مامور بدرقه، پرونده شکنجه موکلم را مختومه کنند تا مستندسازی‌ها و اعتراف‌های اخذشده زیرفشار در مدت بازداشت را قانونی جلوه داده و بر همین اساس وی را محکوم کنند."

او تاکید کرد آقای بخشی حین دستگیری و در طول مدت بازداشت از ماموران کتک خورده و توهین شنیده، به او چشم‌بند، پابند و دستبند زده‌اند و او را به صندلی بستند و او در شرایط نامناسب در سلول انفرادی نگهداری می‌شد.