ایران از لغو 'رزمایش قطع اینترنت' خبر داد

وزیر ارتباطات ایران گفته "عبارت رزمایش قطع اینترنت یکی از فجیع‌ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب‌آوری زیرساخت های حیاتی کشور بکار برده شد"

منبع تصویر، ruydadiran.com

توضیح تصویر،

وزیر ارتباطات ایران گفته "عبارت رزمایش قطع اینترنت یکی از فجیع‌ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب‌آوری زیرساخت های حیاتی کشور بکار برده شد"

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران خبر داده که "رزمایش قطع اینترنت" در این کشور لغو شده است.

آقای آذری جهرمی در توییتر خود نوشته که شرکتی که قرار بود این "رزمایش" را انجام دهد صلاحیت ماموریتی که برای خود تعریف کرده بود مبنی بر الزام شرکت ها به انتقل سرورهای خارج از کشورشان به ایران را نداشته است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک روز پیش از این گزارش داده بود که هفتم بهمن برابر با بیست و هفتم ژانویه "رزمایش قطع اینترنت" در سراسر ایران برگزار می‌شود. خبرگزاری تسنیم به نقل از منابع خود گفته بود که قرار است در جریان "رزمایش قطع اینترنت" در ایران "تمام پذیرندگان دارای سرور خارج از کشور، از دسترس خارج شوند."

ساعاتی پس از انتشار این خبر، وزیر ارتباطات ایران در توییتر خود از عنوانی که برای این عملیات انتخاب شده بود انتقاد کرد و نوشت "عبارت رزمایش قطع اینترنت یکی از فجیع‌ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب‌آوری زیرساخت های حیاتی کشور بکار برده شد".

برخی از کاربران شبکه های اجتماعی در پاسخ به آقای آذری جهرمی درباره معنی و اثر اصطلاحاتی که او به کار برده بود ابراز نگرانی کرده بودند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران از جوانترین وزرای دولت جمهوری اسلامی ایران است و پیش از وزارت، در امور امنیتی و کنترل شبکه اینترنت از سوی حکومت سابقه فعالیت دارد. او در زمان معرفی از سوی حسن روحانی به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات از سابقه امنیتی خود دفاع کرده بود.

حضور او در راس وزارت ارتباطات باعث بروز نگرانی هایی درباره وضعیت امنیت شبکه اینترنت ایران و ابهام درباره فیلترینگ سایت ها و پیام رسان های اینترنتی شده بود اما آقای روحانی که اولین هفته های دور دوم ریاست جمهوری خود را سپری می کرد در واکنش به نگرانی های عمومی گفته بود "دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نمی رود".

چند هفته پس از اظهارات آقای روحانی پیام رسان تلگرام که شماری قابل ملاحظه ای از شهروندان ایرانی از آن استفاده می کنند فیلتر شد. قبل از فیلتر شدن پیام رسان تلگرام، مقام های رسمی دولتی از صاحبان این پیام رسان خواسته بودند که سرورهای خود را به داخل ایران منتقل کند.

مقام های دولتی می گفتند به دلیل اینکه سرورهای تلگرام در داخل ایران نیست، امکان دسترسی به محتوا و جزئیات تماس های شهروندان از سوی دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ناچیز است.

در حالی که کمتر از یک سال از فیلتر تلگرام می گذرد مقام های رسمی از شکست فیلترینگ این پیام رسان خبر داده اند.

سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران در دیدار با شماری از اعضای هیات رئیسه و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری گفته بود "ما می‌توانیم اینترنت ایرانی ــ اسلامی داشته باشیم چنان‌که اروپایی‌ها، چینی‌ها و دیگر کشورهای دنیا برای خود حریم زیرساختی، ‌موضوعی و معنوی تعریف می‌کنند".

مقام های ایران در سال های گذشته از طرح هایی برای برقراری "اینترنت پاک"، "اینترنت ملی" و "اینترنت حلال" می گفتند اما گفته شده که به دلیل نبود زیرساخت های لازم، هیچکدام از این طرح ها نتوانسته عملیاتی شود.